USA: Saddáma svrhneme tak či tak

  • 173
Americký ministr zahraničí Colin Powell dal včera jasně najevo, že Spojené státy chtějí svrhnout Saddáma Husajna, a to i kdyby Irák splnil požadavky rezolucí OSN ke zbrojním inspekcím. "Spojené státy se i nadále domnívají, že nejlepší způsob, jak odzbrojit Irák, je změna tamního režimu," prohlásil ministr Powell pro BBC.

Odzbrojení Iráku je přitom hlavní prioritou, zdůraznil Powell. Zároveň však na otázku, zda Saddám Husajn může zůstat u moci, pokud splní podmínky zbrojní inspekce, šéf americké diplomacie odmítl říci definitivní stanovisko. "Myslím, že musíme počkat, pak uvidíme," uvedl.

"Zejména na to, jak Saddám odpoví na tlak mezinárodního společenství. Atento tlak na Irák musí vytrvat do té doby, dokud se OSN nepřesvědčí, že se režim zbavil zbraní hromadného ničení, a dokud to neověří zbrojní inspektoři."

Powellovy poznámky svědčí o velkých názorových rozdílech na Irák dokonce i mezi Washingtonem a Londýnem, jeho nejbližším spojencem. Britský premiér Tony Blair a jeho ministři se důsledně omezují pouze na to, že jejich hlavním cílem je odzbrojení Iráku.

K otázce "změny režimu" britská vláda pouze uvádí, že by to mohl být vítaný důsledek odzbrojení země, nikoli však primární cíl. "Cíl, který hledáme, je odzbrojit režim Saddáma Husajna," řekl včera rozhlasové stanici BBC britský ministr zahraničí Jack Straw. "Důsledkem tohoto procesu může být i změna režimu," zdůraznil.

Současně na půdě OSN nadále probíhá diplomatický zápas o znění rezoluce Rady bezpečnosti k Iráku. Zdá se však, jak napsala agentura Reuters s odvoláním na vysokého amerického činitele, že Spojeným státům se zřejmě nepodaří prosadit v RB rezoluci požadující odzbrojení Iráku ještě před dalším kolem jednání s představiteli Bagdádu.

Příští týden se má totiž šéf zbrojních inspektorů OSN Hans Blix sejít s Iráčany ve Vídni, aby s nimi dojednal detaily o obnovení inspekcí. Podle tohoto činitele bude trvat týden i více, než se klíčoví členové Rady bezpečnosti shodnou na znění rezoluce.

Tento představitel také přiznal, že rozhodnutí Saddáma Husajna z minulého týdne povolit návrat inspektorů po čtyřleté pauze, vneslo do debat v RB zmatek. Není například příliš jasné, jaké pozice zaujmou Rusko a Francie, stálí členové Rady bezpečnosti.

I přesto však dal tento nejmenovaný americký činitel najevo optimismus, že rada nakonec schválí rezoluci, která poskytne právní krytí pro případnou vojenskou akci proti irácké vládě.

Další stálý člen Rady bezpečnosti, Čína, adresoval včera Bagdádu ostré varování, aby plně spolupracoval se zbrojními inspektory. Jak včera napsal čínský deník China Daily, Saddám Husajn má "poslední šanci" splnit požadavky OSN, jinak poskytne USA legální podklad pro protiiráckou akci.

Irák musí splnit sliby a plně spolupracovat se zbrojními inspektory OSN, jinak riskuje ztrátu podpory států, kteří nyní nesouhlasí s americkou invazí, uvedl anglicky psaný list.

"Toto je poslední šance pro Saddáma Husajna, aby vzal Američanům legální důvod k útoku proti Iráku. Pokud nedostojí požadavkům inspektorů, poskytne Bushovi omluvu, aby provedl v zemi vytouženou 'změnu režimu'," napsal China Daily.

Čínský deník ve svém úvodníku zároveň vyzval OSN, aby se střežila jednat v individuálním zájmu jakékoli země. "RB OSN musí dohlédnout na to, aby si zbrojní inspektoři uvědomovali hranice mezi národní suverenitou a mezinárodními zájmy," upozornil China Daily.

Ačkoli vzhledem k "dřívější (irácké) agresi" se Bagdád musí podrobit mezinárodnímu dozoru, zaslouží si současně, aby se s ním jednalo slušně, prohlásil deník.

V úterý ministerstvo zahraničí Číny prohlásilo, že je ochotno zvážit návrh nové rezoluce připravovaný USA a Británií, která by umožňovala použití síly, pokud Irák nedostojí požadavkům zbrojních inspekcí.

Ale nejmenovaní američtí diplomaté v úterý uvedli, že americká strana se ještě nedohodla na svém návrhu rezoluce, na němž se ještě ve Washingtonu pracuje a podílí se na něm Bílý dům a ministerstva zahraničí a obrany.

Nepředpokládá se, že by rezoluce mohla být schválena v Radě bezpečnosti do pondělí, kdy Blix zahájí konzultace s Iráčany. A to přesto, že někteří američtí představitelé dosud dávali najevo naději, že rezoluce bude hotová před touto schůzkou, aby měl Blix jasné instrukce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video