USA: Saddám se na 11. září nepodílel

  • 54
Zdůvodnění války v Iráku je pro administrativu USA stále problém. Poradkyně amerického prezidenta Condoleezza Riceová veřejně popřela, že by USA někdy spojovaly Saddáma Husajna s útoky z 11. září. Na 70 procent Američanů ale přesto věří, že do nich byl zapleten. Některé výroky politiků tomu pomohly.

Riceová v rozhovoru pro televizní stanici ABC řekla: "Nikdy jsme netvrdili, že Saddám Husajn řídil nebo kontroloval 11. září. Říkali jsme jen, že se jedná o člověka, který podporoval teroristy, pomáhal je vycvičit a byl v této oblasti hrozbou, kterou jsme nehodlali trpět."

Reagovala tak na výsledek nového průzkumu, podle kterého 69 procent Američanů věří, že Saddám byl osobně zapojen do útoků 11. září. O případném spojení Saddáma s útoky, které si vyžádaly na 3000 mrtvých, však nejsou žádné důkazy.

Demokraté: Bush manipuloval veřejným míněním
Opoziční demokraté obvinili Bushovu vládu, že vyvolávala v americké veřejnosti falešný dojem, že Saddám byl osobně zapleten do těchto krvavých atentátů.

Riceové prohlášení přišlo poté, co vláda dlouhodobě obviňovala svrženého iráckého vůdce ze spojení s mezinárodní teroristickou sítí Al-Kajda, která podle Washingtonu stojí za útoky 11. září.

"Nemůžete rozlišovat mezi Al-Kajdou a Saddámem, když hovoříte o válce s terorem," řekl Bush v září 2002. 

Šéf Pentagonu Donald Rumsfeld řekl při vystoupení v Kongresu, že v minulých letech bylo mnoho kontaktů mezi Irákem a Al-Kajdou. "Víme, že Saddám nařídil osobně teroristické činy," řekl tehdy. 

Rumsfeldův vlivný poradce Richard Perle před válkou v Iráku řekl v tisku, že je přesvědčivý důkaz o tom, že agent iráckých tajných služeb se setkal s jedním z únosců letadel, která se zřítila 11. září na americká města. Zprávu o tomto setkání, která se přisuzuje českým představitelům, se USA ale nepodařilo prokázat, jak o víkendu připustil i viceprezident Dick Cheney, dodal Reuters.

Riceová: V Iráku čelíme armádě dvou tisíc mužů
Bezpečnostní poradkyně amerického prezidenta Condoleezza Riceová v rozhovoru pro ABC také řekla, že v Iráku je podle jejích informací až 2000 zahraničních bojovníků, kteří jsou připraveni útočit na americké a ostatní vojáky.

"Jsou to zatvrzelí radikálové, kteří přicházejí do Iráku, protože ten se stal hlavní frontou ve válce proti terorismu," řekla. Vláda USA je radši, že se utkává s těmito cizinci v Iráku něž jinde ve světě.

"Bojovali by a páchali atentáty někde ve světě. Jsou nyní přitahováni Irákem, kde jsme však s to se s nimi utkat a zneškodnit je," prohlásila poradkyně George Bushe v rozhovoru pro televizní stanici ABC.

Americké síly zajaly nebo zabily v Iráku desítky Syřanů, Jemenců a občanů dalších muslimských zemí, kteří přijeli vést svatou válku proti koaličním silám, které svrhly iráckého prezidenta Saddáma Husajna a obsadily zemi. Američané se zde stávají téměř každodenním terčem útoků; téměř 80 jich už zahynulo od ukončení hlavních bojů 1. května.

, ,

Video