Americká raketová základna

Americká raketová základna | foto: Profimedia.cz

USA rozhodnou o raketové základně na podzim

  • 108
O umístění protiraketové základny v Evropě by měly Spojené státy rozhodnout na podzim. O výhodách umístění americké raketové základny v Česku diskutovali experti v Praze. Mezi hosty konference nechyběl nový ministr zahraničí Alexandr Vondra nebo americký velvyslanec William Cabaniss.

Cílem konference byla debata o tom, proč by se Česká republika měla zapojit do systému protiraketové obrany. "Může sehrát důležitou roli nejen v obraně měst, ale i při zadržení hrozícího konfliktu," uvedl český ministr zahraničí Alexandr Vondra.

Ten připomněl, že možné zapojení České republiky do raketové deštníku USA není ničím novým a jednaly o něm i předchozí vlády od roku 2002.

Pentagon chce v Evropě vybudovat základnu, která by měla zneškodnit případné nepřátelské rakety vypálené z Íránu a z dalších rizikových zemí. "Především íránský raketový program je hrozbou, kterou bychom neměli podceňovat," konstatoval Vondra.

Americký velvyslanec William Cabaniss potvrdil, že Spojené státy by chtěly mít základnu na evropském kontinentě plně funkční do roku 2011.

"Česká republika byla jednou z několika zemí, které projevily zájem na umístění raketové základny," potvrdil Cabaniss s tím, že o zapojení Česka do amerického obranného systému jednali představitelé obou zemí v roce 2002. Detailnější technické informace pak uvolnila americká strana v roce 2004.

Areál základny by měl zabírat maximálně 350 hektarů. Systém by měl zahrnovat dvě části: raketovou s desítkou střel a radarovou. Podle Cabanisse není vyloučeno, že jedna z částí může být umístěna v Česku a druhá v Polsku. Další části protiraketového deštníku jsou na Aljašce. Do projektu amerického protiraketového deštníku jsou už zapojeny některé jiné státy ve světě. Radary jsou například v Británii, Japonsku a Grónsku.

"Česká účast v projektu by byla příležitostí pro vůdčí roli Česka v evropské obraně a bezpečnosti. Já si upřímně myslím, že by to bylo dobré pro nás pro všechny," dodal americký velvyslanec.

Raketová základna by měla patřit do takzvaného ochranného protiraketového deštníku USA. Rakety umístěné na základně by měly za cíl zničit balistické střely vysoko ve vzduchu před jejich dopadem na zem. Podobný systém připravuje i NATO, je však teprve ve fázi příprav.

"Odmítání amerického systému je nesmyslné, protože jde vlastně i o odmítání budoucího podobného projektu NATO. Aliance už zahájila úvahy o jeho vybudování," řekl český velvyslanec při NATO Štefan Fülle s tím, že pro alianci je podobný systém jedním z důležitých prvků aktivní ochrany obyvatelstva členských zemí.

O stavbě zařízení Američané zatím nerozhodli. Armáda už umožnila americkému týmu specialistů prozkoumat tři vytipované lokality, kde by základna mohla stát.

Podle neoficiálních informací Američanům údajně nejvíce vyhovoval vojenský výcvikový prostor Libavá na Olomoucku, v obranném komplexu s desítkou raket by sloužilo několik stovek amerických vojáků a základna by zaměstnala také stovky či tisíce místních obyvatel.

, natoaktual.cz

Video