USA rozevírají protiraketový deštník

  • 47
USA začínají naostro budovat kontroverzní systému protiraketové obrany. Prezident George Bush rozhodl, aby armáda zahájila rozmísťování balistických raket. Prvním krokem bude podle úředníků amerického ministerstva obrany rozmístění deseti raket na Aljašce. Projekt, jenž není stoprocentně spolehlivý, má stát stovky miliard dolarů, což vyvolává kritiku.

"Rozhodnutí brzy oficiálně oznámí Bílý dům a ministr obrany Donald Rumsfeld," uvedl jeden z jeho podřízených, který si nepřál být jmenován.

USA v první fázi plánují umístit balistické rakety na základně Fort Greeley nedaleko Fairbanksu na Aljašce.

Vznikne tak první z opěrných bodů, které mají v budoucnu podle představ Bílého domu a armády tvořit systém protiraketové obrany.

Systém má chránit USA, případně i spojence, před nenadálým útokem raket ze zemí, jako jsou například Irák, Severní Korea nebo Írán.

Projekt počítá s rozmístěním dalších deseti raket v letech 2005 nebo 2006.

Americká armáda dosud provedla osm testů nových balistických raket. Zkoušky zahájila už v roce 1999.

Úkolem systému je zlikvidovat nepřátelské rakety v atmosféře před dosažením cíle. Z dosavadních osmi zkoušek byly tři neúspěšné.

Projekt je velmi nákladný. Prezident Bush na něj v posledních dvou letech prosadil v Kongresu výdaje ve výši 7,8 miliardy dolarů.

Finální odhady však hovoří o stovkách miliard dolarů. Právě cena a zatím nízká spolehlivost jsou hlavními argumenty odpůrců.

Praha se ještě nerozhodla, zda se ke štítu připojí

Již od září se objevují v tisku náznaky, že Česká republika se zapojí do amerického plánu protiraketového deštníku. Nicméně začátkem prosince premiér Vladimír Špidla popřel informace o tom, že ČR už se rozhodla do projektu zapojit.

Při parlamentních interpelacích premiér prohlásil, že vláda o tom doposud formálně nejednala a že to chce udělat až na základě expertních jednání. "Ministr obrany ani jiný člen vlády žádné závazné stanovisko jménem vlády neučinil a učinit nemohl," řekl Špidla. Uvedl však zároveň, že projekt funkčního systému protiraketové obrany přispěje k posílení bezpečnosti celého aliančního prostoru i České republiky.

První, kdo se zmínil o možnosti zapojení do amerického štítu, byl ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Ten po svém zářijovém setkání s vysokými činiteli USA ve Washingtonu uvedl, že ČR se úměrně svým možnostem do projektu zapojí.

"Vyjádřil jsem zájem ČR zapojit se do tohoto programu. Nabídli jsme USA možnost rozmístění systému protiraketové obrany na českém území," řekl tehdy Tvrdík. Podle něj by česká účast  na programu spočívala ve využití pasivních sledovacích systémů (zejména radarů.

I Tvrdík již v září potvrdil, že nejprve ke slovu přijdou experti, kteří poté své závěry předloží k rozhodnutí vládě a parlamentu.

 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video