USA prováděly testy na vězních a postižených, byli levnější než šimpanzi - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

USA prováděly testy na vězních a postižených, byli levnější než šimpanzi

  14:15
Američané prováděli pokusy na vězních a postižených ještě před 40 lety, zjistila agentura AP. Výzkumníci jim vstřikovali žloutenku, rakovinové buňky či pandemické kmeny chřipky. Lidé byli zkrátka levnější testovací materiál než šimpanzi, přiznaly později farmaceutické firmy.

Lékař bere krev obyvateli alabamského Tuskegee | foto: wikipedia.org

Většina z děsivých příběhů, které odhaluje AP, se uskutečnila před čtyřiceti až osmdesáti lety. Přehled se stal hlavním bodem dnešního zasedání federální bioetické komise ve Washingtonu. Schůzku odborníků podnítila podzimní omluva americké vlády Guatemale za 70 let staré pokusy na tamních vězních.

Americká vědkyně Susan Reverbyová loni zjistila, že lékaři ze Spojených států ve 40. letech minulého století testovali v Guatemale nový typ penicilinu a kvůli tomu úmyslně nakazili vězně syfilidou. Zjištění vedlo k pátrání po obdobných případech.

Spojené státy uznaly, že v minulosti provedly na svém území desítky experimentů, jež proměnily zdravé lidi v mrzáky. AP poukázala na čtyřicet takových výzkumů, které financovala vláda. V nejlepších případech testy vedly k objevení nového léku či vakcíny, mnohdy však nepřinesly žádné výsledky.

Nakažení černoši v Tuskegee

Většina lékařských experimentů ze 40. až 60. let minulého století se prováděla bez většího zájmu médií, ta psala nanejvýš o dosažených výsledcích. Samotný postoj k výzkumu byl tehdy jiný.

"Rozhodně platilo uvědomění, jaké dnes nemáme, že obětovat se pro národ je důležité," uvedla profesorka Laura Starková z wesleyanské univerzity, jež píše knihu o lékařských experimentech v minulosti.

Lékař bere krev jednomu z obyvatel Tuskegee

Infekční nemoci zabíjely mnohem více lidí, a proto se považovalo za legitimní experimentovat v zájmu většiny na lidech, kteří nepožívali stejná práva jako ostatní, tedy na trestancích, mentálně postižených a chudých černoších. Byl to podobný postoj, který poznal i starý kontinent při pokusech nacistů na Židech.

Nikdo se kupříkladu nedozvěděl, že stejně jako v Guatemale i v alabamském Tuskegee vědci zkoumali možnost léčby syfilidy. Tým lékařů se zaměřil na více než šest set černochů, kteří byli pohlavní nemocí nakaženi, ale nijak je neléčil, ani jim nesdělil přesnou diagnózu. Vědci totiž sledovali vývoj neléčené syfilidy a zkoumali jednotlivá stádia nemoci.

Změna postoje přišla v 60. letech

V 60. letech se všeobecný přístup k testování na lidech proměnil. K jednomu z prvních případů, které zjitřily emoce veřejnosti, patřil výzkum lékařů z brooklynské nemocnice pro chronicky nemocné v roce 1963. Vědci tehdy vstřikovali rakovinové buňky do oslabených devatenáctiletých pacientů.

Tehdejší ředitel nemocnice se hájil, že nemocným nic neřekli, protože to nebylo nutné: buňky byly považovány za neškodné. Případ se dostal k soudu a v dalších letech se začal vyžadovat písemný souhlas pacienta.

Začátkem 60. let prosákl další šokující případ zneužívání bezbranných lidí na lékařské pokusy, při němž vědci prováděli experimenty na mentálně postižených dětech ve státním internátu Willowbrook ve State Islandu. Děti záměrně infikovali žloutenkou a zkoumali, zda si malí pacienti dokážou vytvořit protilátky.

Zmíněné pokusy z 60. let a kauza syfilitiků z Tuskegee se staly jakousi "nejsvětější trojicí", jež začátkem 70. let vzbudila veřejné zhnusení a velký zájem médií, míní objevitelka guatemalských experimentů Reverbyová.

Zástupci farmaceutického průmyslu tehdy při slyšení v Kongresu museli přiznat, že trestance využívali k testování nových léků, protože byli levnější než šimpanzi, napsal The Wall Street Journal.

Přesun experimentů do zemí třetího světa

A americká vláda odpověděla reformami. Vědci, kteří kvůli nim přišli o svůj "pokusný materiál" v amerických ústavech pro choromyslné a káznicích, se museli poohlédnout jinde. Zamířili do rozvojových zemí.

Dávalo to smysl. Případné soudy vyjdou USA levněji a hlavně se předpokládá, že v zemích třetího světa nepanují tak přísná pravidla. Navíc se tam nacházejí vhodné objekty: lidé, kteří neužívají žádné jiné léky, což jinak komplikuje testování nových medikamentů.

Přísné etické směrnice by měly zabránit tomu, co se stalo před 65 lety v Guatemale, přesto se v posledních 15 letech podle The Wall Street Journal objevily dvě kauzy, které pobouřily svět.

Nejprve experiment, který se znovu podobal léčbě příjice v alabamském Tuskegee. Američané testovali lék AZT, který má určité účinky v boji proti nemoci AIDS, na HIV pozitivních těhotných ženách v Ugandě, přestože mohl poškodit jejich plod.

V dalším případě testovala společnost Pfizer Inc. nová antibiotika Trovan. Léky, u nichž nebyly ověřeny vedlejší účinky, dostávaly nigerijské děti, které onemocněly meningitidou. Jedenáct pacientů zemřelo, další skončily postižené. Firma se zbavila zodpovědnosti za 75 milionů dolarů, které vyplatila nigerijským úřadům.

V roce 2008 americká vláda financovala 40 až 65 procent lékařských výzkumů v zahraničí, informuje dále přehled AP s odvoláním na americké ministerstvo zdravotnictví s tím, že tento počet se v budoucnu zřejmě zvýší.

Kontroverzní praktiky odhalené AP:

Americká vláda kupříkladu v roce 1942 financovala pokus, při němž lékaři vpichovali chřipkové kmeny pacientům státního ústavu pro choromyslné v Ypsilanti v Michiganu. Jedním z lékařů byl i pozdější objevitel vakcíny proti dětské obrně Jonas Salk.

Také významný lékař W. Paul Havens Jr., jenž proslul jako znalec různých druhů hepatitidy, vystavil v sérii experimentů desítky pacientů z connecticutských psychiatrických léčeben viru žloutenky. Pokusy také probíhaly ve 40. letech.

V Minnesotě zase lékaři na konci 40. let nakazili jedenáct lidí malárií, pak je nechali hladovět a zkoušeli, zda vydrží tvrdou práci. Malarickou horečku léčili sulfátem chininu.

Ve věznici Patuxent v Jessupu zase výzkumníci nakazili 23 lidí asijskou chřipkou v roce 1957. O sedm let dříve lékaři v atlantské věznici prováděli řadu pokusů na tamních trestancích. Několik desítek z nich kupříkladu nakazili kapavkou.

Většina testovaných lidí je ve studiích označena jako "dobrovolníci". To je však podle mnohých odborníků zavádějící. Není jisté, zda lidé vskutku věděli, co s nimi lékaři hodlají dělat, a mnohdy bylo samotné dobrovolnictví vynucené.

 

Autor:
Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejil vlak, na místě zasahují hasiči

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejily ráno dva vozy vlaku společnosti RegioJet. Jelo v něm asi 30 lidí, nikdo nebyl zraněn. Na místě zasahují hasiči.

2. dubna 2025  7:44,  aktualizováno 

Zemřel Alois Švehlík. Herci s nezaměnitelným hlasem bylo 85 let

Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík. Herec s nezaměnitelným hlasem vynikal v dabingu, namluvil Jacka Nicholsona či Charlese Bronsona. Smutnou zprávu přinesl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk....

2. dubna 2025

Čína pokračuje v manévrech kolem Tchaj-wanu. Cvičí totální blokádu ostrova

Čína druhým dnem podniká manévry kolem Tchaj-wanu. Podle agentury Reuters jim nově dala kódové označení. Tchaj-wan okolo svého území evidoval za posledních 24 hodin v činnosti 76 čínských vojenských...

2. dubna 2025  7:24

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

2. dubna 2025  6:35,  aktualizováno  7:23

Referendum o Trumpovi. Novou soudkyni ve Wisconsinu podpořili Obama i Soros

V americkém státě Wisconsin zvolili soudkyní nejvyššího soudu tohoto státu na severu USA Susan Crawfordovou, kterou podporovali demokraté. Podle agentury AP tak byla zajištěna liberální většina soudu...

2. dubna 2025  6:27

Poslanci rozhodují o zákonu, který má podle vlády pomoci lidem v bytové tísni

Poslanci budou hlasovat o podobě nového zákona o podpoře bydlení, který by měl podle vlády pomoci lidem ohroženým bytovou nouzí. Návrh počítá se vznikem kontaktních míst, která mají pomáhat lidem v...

2. dubna 2025  5:16

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Banky škrtají pokladní služby na pobočkách. Není o ně zájem

O hotovost Češi zájem mají, ale ne na pokladnách bank. Většinou své hotovostní operace řeší přes bankomaty a vkladomaty. Banky proto reagují úpravou služeb. Navyšují počty bankomatů a snižují počty...

2. dubna 2025

Anglie ponížena. Fotka zajatých mariňáků odstartovala válku o Falklandy

Češi mají Bílou horu, Argentinci Malvíny. Válku o ostrovy v jižním Atlantiku poseté ovčími bobky sice před třiačtyřiceti lety projeli, nad fotkami z invaze jim však dodnes jihne srdce. Příběh té...

2. dubna 2025

Spočítat povrch a objem 3D těles se hodí, ať už kutíte či děláte přijímačky

Premium

Na první pohled to může vypadat jako bláhové stavění z kostek, ale i v praktickém životě se hodí umět pracovat s tělesy v prostoru a spočítat jejich objem nebo povrch. Třeba až budete stloukat...

2. dubna 2025

Byty z úspor na důchod. Na trh s bydlením může přitéct až osmnáct miliard

Premium

Je velká šance, že na trh s bydlením brzy přitečou miliardy z penzijních fondů, ve kterých si Češi i s pomocí státních příspěvků spoří na důchod. Sněmovna by totiž ve středu měla rozhodnout, zda...

2. dubna 2025

ANALÝZA: Cla za odběr ruské ropy? Trump se zlobí na Putina a hledá, jak přitvrdit

Premium

Takže Donald Trump je na Vladimira Putina, kterého „zná dlouhou dobu a dobře si s ním rozumí“, teď zrovna „naštvaný a pissed off“, což radši ani nebudeme překládat, protože to znamená, že je tak...

2. dubna 2025

Omezení pohybu, zóny 3 km. Pokud by slintavka pronikla do Česka, stát má plán

Premium

Vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků slintavka a kulhavka (SLAK) se přibližuje k hranicím České republiky. Státní veterinární správa proto připravila plán pro případ, že se nákaza vyskytne...

2. dubna 2025