Po 41 letech na samotce byl z věznice Angola v americkém státě Louisiana

Po 41 letech na samotce byl z věznice Angola v americkém státě Louisiana propuštěn 71letý Herman Wallace (na lůžku), který pykal za vraždu dozorce. | foto: AP

V USA pustili z vězení na smrt nemocného, který pykal 41 let na samotce

  • 34
V americkém státě Louisiana propustili z nechvalně proslulé věznice Angola umírajícího 71letého Hermana Wallace, který 41 let pykal na samotce. Muž odsouzený za vraždu dozorce trpí rakovinou jater a podle obhájce mu zbývá už jen několik týdnů života.

Na samotce byl Wallace držen kvůli vraždě dozorce Brenta Millera, které se měl dopustit během vzpoury v roce 1972 v louisianské věznici Angola. Wallace, stejně jako další vězeň odsouzený za Millerovu smrt na doživotí, vinu popíral.

Federální soudce Brian Jackson v úterý odmítl poslední z řady odvolání louisianského žalobce a nařídil okamžité Wallecovo propuštění. Byl převezen do hospicu u New Orleansu - měsíc poté, co vězeňská nemocnice zastavila léčbu jeho rakoviny v konečném stádiu.

Soudce Jackson zrušil verdikt soudu z roku 1974, odsuzující Wallaceho a jeho údajného spolupachatele, Alberta Woodfoxe, za vraždu dozorce Millera. Podle soudce se jim nedostalo spravedlivého procesu, protože z poroty byly tehdy záměrně vyloučeny ženy.

Wallaceovi, Woodfoxovi a dalšímu vězni Peteru Kingovi se začalo v roce 1997 přezdívat Trojka z Angoly. V tom roce jeden mladý student práv zjistil, že všichni tři černošští vězni jsou již přes dvacet let drženi 23 hodin denně na samotce v cele o rozměru sotva třikrát dva metry. Wallace si na začátku 70. let odpykával padesátiletý trest za ozbrojenou loupež. Spolu s Woodfoxem a Kingem založili tehdy v angolské věznici buňku Černých panterů a organizovali protesty vězňů proti násilí a špatným podmínkám ve věznici.

Wallace a Woodfox byli odsouzeni za Millerovu smrt, který byl ubodán v roce 1972 při vězeňské vzpouře. Oba od začátku tvrdili, že jsou nevinní a že byli odsouzeni za svůj aktivismus. Podle jejich stoupenců neexistují důkazy, které by je spojovaly s dozorcovou vraždou.

Nejkrvavější vězení na jihu USA

Americký list The Los Angeles Times před pěti lety napsal, že věznice Angola, kde byli především černošští vězni a bělošští dozorci, byla v roce 1972 "nejkrvavější na jihu USA". "Dozorci tam běžně tloukli vězně a ti se navzájem zabíjeli improvizovanými noži," napsal list.

Peter King byl v roce 1973 odsouzen za vraždu spoluvězně. Na samotce strávil 29 let. Rozsudek nad ním byl zrušen v roce 2001, když se přiznal k méně vážnému porušení zákona. Wallace a Woodfox, který zůstává v izolaci, strávili na samotce více času, než kterýkoli vězeň v americké historii, řekl Wallaceův obhájce George Kendall. Podle něj jeho klientovi zbývají jen týdny života.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International loni předala louisianskému guvernérovi Bobbymu Jindalovi petici s 65 000 podpisy, podle níž je izolace obou vězňů nelidská a ponižující.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video