Egypťané se naděje nevzdávají a doufají, že Mubarak co nejdříve odstoupí (8. února 2011)

Egypťané se naděje nevzdávají a doufají, že Mubarak co nejdříve odstoupí (8. února 2011) | foto: AP

USA přiostřily. Urychlete nutné reformy, vzkázal do Egypta Bílý dům

  • 54
Bílý dům po několika opatrných vyjádřeních na adresu svého blízkovýchodního spojence zvolil ostřejší tón. Mluvčí amerického prezidenta Baracka Obamy řekl, že Egypt musí udělat více, aby vyhověl požadavkům lidí v ulicích.

Kritika se z Bílého domu ozvala poté, co káhirské ulice už sedmnáct dní okupují demonstranti, kteří žádají odchod prezidenta Husního Mubaraka, jenž zemi tvrdě vládne už třicet let.

SAÚDOVÉ PODPOŘILI MUBARAKA

Saúdská Arábie se na začátku egyptské krize postavila za prezidenta Husního Mubaraka. Čtyři dny po začátku protestů volal saúdskoarabský král Abdalláh prezidentu Baracku Obamovi a žádal ho, aby neponižoval Husního Mubaraka. Pohrozil, že pokud Washington přeruší svůj program pomoci, podpoří Egypt Rijád.

Bílý dům podle mluvčího Roberta Gibbse očekává opravdové a konkrétní kroky, které urychlí přechod. "To, co se děje v ulicích Káhiry, není tak překvapivé, když se podíváte, jak málo kroků vláda udělala, aby vyšla vstříc požadavkům protestujících," pustil se Gibbs do egyptského kabinetu (o dřívějších jednáních USA s Egyptem čtěte zde).

Mluvčí naznačil, že tohoto džina není možné jen tak vrátit zpátky do lahve, a podle BBC pohrozil i škrty v americké pomoci Egyptu. Zdůraznil, že Američané nyní revidují svůj program ekonomické pomoci a přístup egyptské vlády k reformám určí, jak bude pomoc v budoucnu vypadat.

Výjimečný stav teď nemůžeme zrušit

Požadavky z Bílého domu se ozvaly jen den poté, co americký viceprezident Joe Biden vyzval egyptskou vládu, aby odvolala výjimečný stav a přestala pronásledovat novináře a aktivisty. Se svými požadavky ale narazil u šéfa egyptské diplomacie Ahmeda Abú Gheita.

EGYPT JAKO PARTNER USA

Egypt je pro USA na Blízkém východě strategickým spojencem. Angažuje se v mírových rozhovorech mezi Izraelem a Palestinci. Zároveň střeží Suezský kanál, kudy proplouvají americké ropné tankery z Perského zálivu. Krom toho v regionu působí jako protiváha Íránu.

Ten v interview televize PBS prohlásil, že ho požadavky na zrušení výjimečného stavu zaskočily. "Na svobodě je 17 tisíc vězňů z káznic, které byly zničené. Jak po mně v této obtížné situaci můžete chtít zrušení výjimečného stavu?" tázal se ministr zahraničí.

"Dejte nám čas, ať získáme kontrolu, stabilizujeme národ, a pak můžeme o zrušení diskutovat," dodal Gheit. V úterý provedl Mubarak první konkrétní kroky ke změnám a ustavil komisi pro reformu ústavy, která má do konce měsíce podat návrhy na úpravu pravidel prezidentských voleb.

Jenže opoziční předáky tento krok nechává chladnými, protože jim skupina, v níž jsou Mubarakovi věrní, nepřipadá důvěryhodná. Sám Mubarak okamžitou demisi odmítl, ale slíbil, že nebude znovu kandidovat na prezidentský post. V ulicích egyptských měst jsou stále tisíce lidí.

Demonstranti vyzývají ke stávkám

Lidé dnes provolávali hesla proti Mubarakovi a egyptskému viceprezidentovi Umaru Sulajmánovi i proti americkým agentům a izraelským špionům. Odpůrci režimu ve snaze dosáhnout svého cíle ve středu začali volat po zahájení protestních stávek. Do stávky dnes vstoupili řidiči autobusů a další zaměstnanci veřejné dopravy.

Ve stanovém městečku opozice na náměstí Tahrír dokonce přibyly nové přístřešky. Demonstranti tentokrát podle ČTK strávili noc také na cestě vedoucí k parlamentu, před kterým tisíce lidí demonstrovaly v uplynulých dvou dnech.

Mapka - Protesty v centru Káhiry

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video