Unie přes mnohé výhrady už dříve sdělila, že některé její členské země jsou připraveny přijmout část lidí zadržovaných v kontroverzní věznici na základně Guantánamo.

Unie přes mnohé výhrady už dříve sdělila, že některé její členské země jsou připraveny přijmout část lidí zadržovaných v kontroverzní věznici na základně Guantánamo. | foto: Profimedia.cz

USA požádaly Evropskou unii o přijetí části vězňů z Guantánama

  • 10
Spojené státy oficiálně požádaly Evropskou unii, aby přijala některé z bývalých zahraničních vězňů zadržovaných na americké základně Guantánamo. Zároveň slíbily, že státům, které vězně přijmou, poskytnou veškeré potřebné informace, oznámila Evropská komise.

Oficiální žádost USA projednají v pondělí v Lucembursku ministři spravedlnosti a vnitra zemí EU, které nyní předsedá Česká republika.

KDO JE NA GUANTÁNAMU

- V současné době je ve věznici Guantánamo 242 vězňů, z nichž 62 bude nutno přesídlit.

- Z těchto 62 vězňů je 17 čínských muslimů. Další zadržení pocházejí z Alžírska (10), Tuniska (10), Sýrie (9), Libye, Uzbekistánu, Palestiny, Afghánistánu, Ázerbájdžánu, Egypta, Etiopie, Ruska či Tádžikistánu.

Zdroj: Evropský parlament

Unie přes mnohé výhrady už dříve sdělila, že některé její členské země jsou připraveny přijmout část lidí zadržovaných v kontroverzní věznici na základně Guantánamo. Každý stát se bude rozhodovat samostatně.

Český ministr vnitra Ivan Langer a evropský komisař Jacques Barrot v polovině března ve Washingtonu předali americkému ministrovi spravedlnosti Eriku Holderovi seznam otázek týkajících se věznice na Guantánamu a zadržovaných lidí.

Vězně přijmou Francie, Portugalsko i Španělsko

USA už dříve sdělily, že po zemích EU chtějí, aby převzaly asi šedesát z 245 vězňů, kteří ve věznici zbývají. Langer v březnu řekl, že Česko o přijetí vězňů z Guantánama neuvažuje.

Mezi evropské země, které informovaly, že by část vězňů mohly přijmout, patří například Portugalsko a Španělsko. Francie slíbila přijmout nejméně jednoho vězně.

"Nelze odsuzovat USA za to, že spravují Guantánamo, a když ho uzavřou, umýt si nad tím ruce. To není spojenectví," uvedl dnes Sarkozy během setkání s americkým prezidentem Obamou před summitem NATO ve Štrasburku. - o summitu čtěte zde

Americký prezident Barack Obama a jeho francouzský protějšek Nicolas Sarkozy (3. dubna 2009)

Na kubánské základně Guantánamo Spojené státy zadržují cizince podezřelé z terorismu. Uzavření věznice, kterou opakovaně kritizovaly organizace na ochranu lidských práv, nařídil Obama krátce po svém lednovém nástupu do funkce. - čtěte Obama zavře Guantánamo hned první týden, tvrdí lidé z jeho týmu

Ochotu přijmout všechny vězně vyjádřil na nedávném summitu jihoamerických a arabských zemí v katarském Doha venezuelský prezident Hugo Chávez. - čtěte Přijmeme všechny vězně z Guantánama, nabídl Chávez Američanům

VĚZNICE GUANTÁNAMO

- Po teroristických útocích z 11. září 2001 zřídily USA v lednu 2002 v zátoce Guantánamo na Kubě věznici se zvýšenou ostrahou, kde jsou zadržovány osoby podezřelé z terorismu.

- Vězňům jsou přitom upírána základní lidská práva, zejména právo na spravedlivý soudní proces, a byli podrobeni tvrdým metodám výslechu, například simulaci topení (waterboarding), jež hraničí s mučením. Zadržení jsou vystaveni krutému, nelidskému či ponižujícímu zacházení.
Zdroj: Evropský parlament


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video