USA potvrdily zadržení vyslance Talibanu

  • 40
Mluvčí americké námořní pěchoty v afghánském Kandaháru potvrdil, že USA zadržely Abdase Saláma Zaífa, bývalého velvyslance Talibanu v Pákistánu. Zaíf se nyní nachází na jedné americké válečné lodi v Arabském zálivu. Stále však prchá vůdce Talibanu Muhammad Umar. Unikl z oblasti Baghranu v jižním Afghánistánu, který opět bombradovala americká letadla.

USA potvrdily zadržení velvyslance Talibanu
Americké jednotky v Afghánistánu zadržely Abdase Saláma Zaífa, bývalého velvyslance svrženého afghánského hnutí Taliban v Pákistánu. Američní vyšetřovatelé očekávají, že z jeho výpovědí získají další poznatky o Talibanu a teroristické organizaci Al-Kajda. Zaíf je totiž dosud nejvýše postaveným činitelem mezi 307 příslušníky vedení Talibanu, které Američané zadržují.

Ještě v sobotu ráno pákistánská oficiální místa oznámila, že Zaíf bude deportován zpět do své vlasti. Podle některých zdrojů podal Zaíf u pákistánských úřadů žádost o politický azyl, později ji však údajně stáhl, a poté dobrovolně odjel ze země. Mluvčí afghánského ministerstva zahraničí ale v Kábulu informace o zadržení Zaífa zpochybnil, když prohlásil, že Zaíf v Afghánistánu není.

KANADA VYSÍLÁ PO LODÍCH PĚŠÁKY

Kanada vyšle do Afghánistánu 700 až 900 vojáků, kteří se zapojí do činnosti mírových sil v okolí afghánského hlavního města Kábulu. Datum rozmístění jednotek zatím není stanoveno. V Arabském moři už operuje pětice kanadských plavidel.

Šéf Talibanu stále uniká
Naděje na dopadení šéfa Talibanu Muhammada Umara se rozplývají. Podle amerických zdrojů se naposledy skrýval v oblasti Baghranu v severním výběžku jižní provincie Hilmand. Odtud však podle místních kmenových zdrojů unikl.

"Kde Umar nyní je, nevíme," prohlásil v Kandaháru nejmenovaný pracovník kanceláře šéfa místní policie Hadžího Gullalaje.

To, že se Umar skrývá v provincii Hilmand, potvrdil v pátek i ministr zahraničí afghánské prozatímní vlády Abdulláh Abdulláh. Místo úkrytu poblíž Baghranu podle něho oblíčili vojáci.

Zároveň prohlásil, že Umar je válečný zločinec, který se dopustil zločinů proti lidskosti a že pokud bude chycen, stane zřejmě před mezinárodním tribunálem.

PODEZŘELÝ TERORISTA ZADRŽEN

Policie v západoněmeckém Möenchengladbachu zatkla pravděpodobného člena teroristické sítě Usámy bin Ládina Al-Kájda. Zatčení muže je výsledkem rozsáhlé operace, která se zaměřila na neupřesněný počet podezřelých. Muž ve středním věku s italským jménem si ve městě pronajal studio. Tam policisté našli významnou finanční částku v hotovosti.

Mrtvý americký voják má již jméno
Americké ministerstvo obrany identifikovalo prvního vojáka USA, který zahynul v Afghánistánu při přímém střetu s bojovníky fundamentalistických skupin. Obětí se stal 31letý příslušník zvláštních jednotek Nathan Ross Chapman. Americké oficiální zdroje rovněž potvrdily, že v bojích na východě Afghánistánu byl těžce zraněn i nejmenovaný agent CIA. - více zde

Nový velvyslanec USA už je v Kábulu
Nový americký vyslanec v Afghánistánu Zalmay Khalilzad dorazil do Kábulu a prohlásil, že americké vojenské síly nezastaví své nálety v této zemi, dokud nesplní své cíle.

Na dotaz, zda nová afghánská vláda požádala USA o zastavení leteckých útoků poté, co Američané zjevně v poslední době několikrát omylem bombardovaly nesprávné cíle, Khalilzad uvedl, že mu o takové žádosti není nic známo.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Prozradí talibanský velitel, kde je Umar?
Afghánská vláda v Kábulu podepsala dohodu o rozmístění mezinárodních mírových sil v zemi. "Doufáme, že nám to přinese stabilitu a mír, které už tolik let potřebujeme," prohlásil afghánský premiér Hamíd Karzáí. Pátrání po talibanském vůdci Umarovi zatím běží dál na plné obrátky. Afghánské úřady nyní vyslýchají talibanského velitele, který se v pátek vzdal vládním jednotkám a údajně ví, kde se Umar skrývá.

Afghánští činitelé předpokládají, že talibanský velitel Rajes Abdul Wahíd Umara chrání. O výslechu informoval CNN zástupce šéfa afghánské rozvědky Abdulláh Tawhídi.

Nové bombardování
Americké B-52 odpoledne bombardovaly výcvikový tábor Al-Kajdy na východě Afghánistánu. Pentagon uvedl, že americká rozvědka v posledních dnech v oblasti zaznamenala pohyby konvojů vozidel a lidí.

Američané se domnívají, že tábor slouží jako základna vůdců Al-Kajdy, kteří se pokoušejí na území Afghánistánu přeskupit svoje síly. Rovněž to může být místo, kde se shromažďují prchající bojovníci Al-Kajdy, než zamíří do Pákistánu.

Nejasnosti kolem Umara
Guvernér Kandaháru Gul Agha ráno uvedl, že Umar se svými 1500 bojovníky vyjednává s velkou radou kmenových vůdců v provincii Hílmand. Dohoda o vydání Umara je podle něho na spadnutí.

Afghánští vojáci i americké speciální jednotky pročesávají oblast Bághránu v provincii Hílmand asi 160 kilometrů severozápadně od Kandaháru, kde se Umar se svými věrnými údajně skrývá. 

Američané hon na Umara nevzdávají

Hílmand je rozsáhlá provincie na jihu Afghánistánu, kterou dokonce ani Taliban během své vlády v letech 1996-2001 nikdy zcela neovládl, píše Reuters. Místní kmenoví vůdci měli i pod Talibanem v oblasti nadále výrazný vliv. Jeden z těchto předáků Rajes Baghrán má pod kontrolou stejnojmenné město Bághrán na severu provincie. Disponuje i značnou zásobou zbraní, což mu umožnilo uchovat si určitou nezávislost.

Ačkoli Rajes Baghrán popírá, že by Taliban podporoval, členové úřadu guvernéra provincie Hílmand se domnívají, že Umar zřejmě našel útočiště právě kolem Baghránu výměnou za slib, že Talibové nechají město na pokoji.

Baghrán ve čtvrtek na setkání místních vůdců, které v provincii Hílmand probíhá už čtyři dny, prohlásil, že je ochoten Umara vydat výměnou za zastavení amerických náletů. Chce se prý vyhnout dalšímu krveprolití v době, kdy afghánští a američtí vojáci oblast prohledávají.

Umar údajně zatčen
"Slyšel jsem, že byl mulla Umar zatčen, nic víc ale nevím," prohlásil afghánský ministr pro obnovu Amín Farhang v noční zpravodajské relaci německé televizní stanice ARD.

Tyto informace, které nepotvrdil žádný nezávislý zdroj, vzápětí zpochybnilo americké ministerstvo obrany. "Nevíme o tom vůbec nic," prohlásila mluvčí Pentagonu Victoria Clarková.

Rub a líc letáků, které v rámci ideologického boje shazuje americké ministerstvo obrany na předpokládaná místa pobytu zbývajících členů teroristické organizace Al-Kajda v Afghánistánu. Na letáku je fotografie mrtvého bojovníka Al-Kajdy a fotomontáž Usámy bin Ládina bez plnovousu v západním obleku s kravatou. Snímky jsou doplněny výzvou, aby se bojovníci raději vzdali a ušetřili tak své životy, protože je Usáma bin Ládin zradil, opustil a na jejich životech mu nezáleží. (4. ledna 2002)

Abdas Salám Zaíf, bývalý velvyslanec svrženého afghánského hnutí Taliban v Pákistánu

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video