Americká letadlová loď John C. Stennis

Americká letadlová loď John C. Stennis | foto: US Navy

Do Zálivu míří další letadlová loď. Příprava k válce to není, říkají USA

  • 84
Spojené státy vyšlou na Blízký východ další letadlovou loď, už třetí. Ministr obrany Leon Panetta povolal urychleně do služby přes pět tisíc námořníků z letadlové lodi USS John C. Stennis. A to dokonce o čtyři měsíce dříve, než se původně plánovalo.

Pentagon ale odmítl, že by posiloval svou vojenskou přítomnost kvůli rostoucímu napětí s Íránem a jeho výhrůžkám o blokádě Hormuzské úžiny.

Letadlová loď John C. Stennis z Perského zálivu odplula teprve letos na jaře po sedmiměsíčním nasazení v rámci operace Trvalá Svoboda. Plavidlo čekala v domovském přístavu v Bremertonu údržba. Teď se narychlo i s celou svou operační skupinou dalších plavidel v srpnu vrátí.

Analýza natoaktual.cz

Letadlové lodě: Evropa škrtá, Asie posiluje, USA dominují

Dokonce o čtyři měsíce dříve, než bylo původně naplánováno v rámci pravidelného střídání. Nečekané povolání do služby se týká celkem 5 500 námořníků z letadlové lodi a z raketového křižníku systému Aegis USS Mobile Bay, který do oblasti zamíří také, oznámilo americké ministerstvo obrany.

Podle mluvčího Pentagonu Johna Littla má další letadlová loď v Zálivu "podpořit stávající síly" a zaplnit místo po další letadlové lodi USS Enterprise, která se jakožto služebně nejstarší má koncem léta vrátit zpět do USA, aby byla na konci roku slavnostně vyřazena. "Je to v souladu s našimi dlouhodobými závazky v regionu," konstatoval Little.

Není to kvůli Íránu, ale...

Mluvčí odmítl, že by vyslání dalších válečných plavidel bylo odpovědí na nějakou konkrétní hrozbu nebo přípravou na případný vojenský střet například s Íránem. "Byli jsme v tomto regionu po celá desetiletí a máme zde celou řadu zájmů, které posílení našich schopností podpoří," řekl Little. Spojené státy ale podle něj "mají vždy na paměti výzvy, které Írán představuje".

Enterprise, nejstarší letadlová loď USA s jaderným pohonem

Americké letadlové lodě USS John C. Stennis (vlevo) a USS Abraham Lincoln ve vodách Arabského moře (19. ledna 2012)

Americká letadlová loď USS Abraham Lincoln ve vodách Indického oceánu (18. ledna 2012)

Napětí mezi západním světem a Íránem roste. Írán tento týden opět pohrozil, že uzavře Hormuzský průliv, strategickou námořní trasu pro mezinárodní přepravu ropy a plynu. Teherán požaduje stažení protiíránských sankcí, které svět na zemi uvalil kvůli jeho jadernému programu.

Hormuzským průlivem denně proplují tankery se 17 miliony barely ropy vytěžené v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, Kuvajtu a Iráku. Představuje to zhruba pětinu celosvětové produkce. Dále se jím přepravuje téměř všechen plyn exportovaný z Kataru.

V Zálivu hlídkují už dvě letadlové lodě

Írán blokádou pohrozil už několikrát a Spojené státy začaly posilovat svou vojenskou přítomnost v oblasti. "Pokud Spojené státy posílají do Zálivu něco navíc, nad rámec obvyklého kolotoče, není to jen tak. Řekl bych, že tu sílu asi budou potřebovat," řekl pro natoaktual.cz bezpečnostní expert Lukáš Visingr. Jak podotkl, už nyní mají Američané v oblasti větší počet válečných lodí, než je obvyklé.

Americká loď střílela na člun u dubajského přístavu, zabila rybáře

Na Blízkém východě v současnosti hlídkují dvě letadlové lodě - Enteprise a Abraham Lincoln. Ve Středomoří navíc operuje další skupina s letadlovou lodí Dwight D. Eisenhower. Kolem každé je navíc až tucet dalších plavidel, od torpédoborců, přes raketové křižníky až po jaderné ponorky.

"Další posily na cestě a incident se střelbou na rybářskou loď jen dokládají nervozitu, která tam panuje," připomíná Visingr čerstvý incident u Dubaje.

Američané mají k dispozici celkem 11 letadlových lodí. K okamžitému nasazení v řádu dní však nejsou připraveny všechny. V hlídkování po celém světě se střídají. "Pokud by někdo teď mávnul, tak do boje může vyplout asi šest z nich," dodal Visingr.

, natoaktual.cz

Video