Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

USA poprvé celonárodně testovaly poplach, některé státy neměly signál

  • 13
Spojené státy se v osm hodin večer našeho času ocitly uprostřed katastrofy. Na půl minuty se zastavil život a televize a rádia začaly vysílat varování. Naštěstí jen jako. Úřady zkoušely varovný systém z dob studené války. Ne všude se osvědčil, například v Oregonu televize nedostaly signál testu.

Přesně v osm hodin vydal šéf Bílého domu vybraným rozhlasovým stanicím zakódované varování, které měly poté šířit do dalších televizních i rádiových stanic. Všechny měly v tu chvíli okamžitě přerušit vysílání, aby mohl prezident promluvit k národu.

V některých stanicích bylo vysílání přerušeno automaticky, jinde museli prezidentovu naléhavou zprávu dostat do vysílání manuálně. Hlava státu by měla promluvit do deseti minut od spuštění manévrů. Varování v médiích znělo 30 sekund, pak se život vrátil znovu do normálu. 

Ne všude ale test proběhl bez chyby. Některé televizní stanice nedostaly vůbec signál, tyto problémy nahlásila například televize KVAL v Oregonu. Její sesterské stanice ve Washingtonu, Idahu a Kalifornii přitom signál dostaly v pořádku. KVAL TV tak sice obraz orámovala upozorněním, že jde jen o test, neodvysílala ale zprávu samotnou.

Jiné stanice vysílaly podle amerických médií test zase výrazně déle, než bylo v plánu. Jednotlivé stanice mají nyní 45 dní na to, aby nahlásily, jak zkouška fungovala. Data se ale nedostanou na veřejnost, údajně kvůli obavám, že by špatné výsledky mohly způsobit nechuť vysilatelů účastnit se dalších testů.

Půl století starý systém, který vznikl k varování Američanů za studené války, se testoval vůbec poprvé. Úřady ho nespustily dokonce ani 11. září 2001, kdy zemi skutečně ohrožovali teroristé.

Odborníci se obávali chaosu

Bílý dům i další úřady pro jistotu týdny upozorňovaly, že poplach bude jen testovací. Odborníci se přesto obávali paniky, protože k milionům lidí se informace o zkoušce vůbec nedostala.

Test také mohl způsobit chaos mezi neslyšícími. Některé stanice totiž do vládního varování neumí graficky zakomponovat, že jde o pouze o zkoušku. Neslyšící tak mohlo sdělení This is an Emergency Action Notification pořádně vyděsit.

Nic z toho se ale nestalo. Pravděpodobně také proto, že byl pro test zvolen čas brzy odpoledne, kdy není sledovanost a poslechovost stanic nejvyšší.

Varování se navíc neobjevilo na telefonech nebo počítačích, které používají jako zdroj informací miliony lidí. Proto považují kritici systém za zastaralý. Zkouška běžela jen na všech kabelových a satelitních televizích a všech satelitních, AM nebo FM rozhlasových stanicích.

Mnozí se nyní také ptají, zda má zkouška smysl na celonárodní úrovni. Na lokální úrovni totiž úřady obyvatele varovat dokážou. Umí jim efektivně nařídit evakuaci nebo je naopak nabádat, ať zůstanou doma. Ostatně to se už osvědčilo při mnoha přírodních katastrofách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video