USA pomohou při prodeji systému Věra

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld přislíbil při jednání s Karlem Kühnlem na neformální schůzce NATO v Rumunsku pomoc při prodeji pasivního sledovacího systému Věra. Řekl, že USA urychlí proces testování exempláře, který od Česka nedávno koupily.

"Přislíbil pomoc těmi směry, kterými se domníváme, že by Věra mohla být uplatněna - tedy do nových členských zemí aliance," informoval Kühnl.

Kromě Spojených států zatím radar nikam prodán nebyl. Jednání přitom byla vedena například s Čínou, Malajsií nebo Vietnamem. Ministerstvo zahraničí však prodej vždy nakonec zakázalo.

Na třídenní konferenci ministrů obrany šestadvaceti členských zemí NATO v rumunském letovisku Poiana Brašov se od středy diskutuje zejména o probíhajících operacích aliance a také o tom, jak budoucí mise zefektivnit a urychlit jejich přípravu. "Všichni se shodli na tom, že je určitý rozpor mezi politickou připraveností účastnit se řešení takových problémů a skutečným vytvářením ozbrojených jednotek pro řešení těchto problémů," uvedl po skončení jednání Kühnl.

O zlepšení koordinace mezi politickými závazky a následnými vojenskými operacemi členských zemí aliance dnes mluvil také generální tajemník organizace Jaap de Hoop Scheffer. Podle něj by země aliance měly být lépe schopny se vyrovnat například s dlouhodobějším rozmístěním vojenských sil v zahraničí.

Ze závěru jednání vyplývá, že země NATO plánují vytvořit systém plánování misí, v kterém každá země bude vědět, v jaké době mají být její jednotky v pohotovosti. Veškeré vojenské operace budou nadále podléhat schválení národními parlamenty.

Ministr Kühnl komentoval i zprávu o chystané reorganizaci českých specializovaných jednotek. "Speciální jednotky budou existovat tak, jak existovaly dosud, měnit se může jen konkrétní velitelská struktura zařazení," řekl. Podle tiskového mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka mají specializované síly v budoucnu obdržet investici ve výši půl miliardy korun.

Za Českou republiku se jednání účastní ministr obrany Karel Kühnl a velvyslanec ČR při NATO v Bruselu Karel Kovanda. "Jedná se o pracovní jednání, kde pan ministr bude mluvit mimo jiné i o zapojení armády České republiky do misí aliance ale i do sil Evropské unie," uvedla Iva Ruskovská z Ministerstva obrany.

Tyto neformální schůzky nemají žádný konkrétní plán jednání, jejich význam spočívá v tom, že alianční ministři obrany se společně setkají a mají šanci bez omezení hovořit o klíčových otázkách ohledně NATO. "To, že jsou jednání neformální, znamená, že ministři na nich nepřijímají žádné závěry nebo neuzavírají smlouvy," uvedl mluvčí NATO James Appathurai.

,

Video