Přípravné práce pro stavbu nových reaktorů v elektrárně Vogtle už začaly.

Přípravné práce pro stavbu nových reaktorů v elektrárně Vogtle už začaly. | foto: AP

USA po více než třiceti letech povolily stavbu nových reaktorů

  • 47
Americké úřady po více než třiceti letech schválily výstavbu dalších jaderných reaktorů. Zatímco některé země chtějí po loňské katastrofě ve Fukušimě tuto energii raději omezovat, USA postaví dva nové reaktory ve stávající elektrárně Vogtle.

Američané výstavbu jaderných elektráren zastavili po havárii v zařízení Three Mile Island v roce 1979. Nyní úřady povolily dva reaktory, jejichž výstavba vyjde na 14 miliard dolarů. V provozu by mohly být od roku 2016 a 2017.

"Dnešek znamená pokrok v naší národní energetické politice," řekl podle CNN šéf společnosti Southern Company, která reaktory postaví. "Projekt je na dobré cestě. Naše cíle se z hlediska nákladů i časového harmonogramu dají splnit," dodal.

Rozhodnutí padlo na jednání Americké komise pro regulaci jaderných zdrojů (NRC). Hlasovalo se v poměru čtyři ku jedné. Proti byl jen předseda komise Gregory Jaszko. Podle něj nové licence dostatečně nezohledňují ponaučení z loňské katastrofy v Japonsku.

Jádro v USA

Ve Spojených státech stojí 64 jaderných elektráren, dohromady se 104 reaktory. Polovina z nich je starší třiceti let. Z jádra USA získávají asi 18 procent elektřiny.

Přestože Spojené státy v posledních desetiletích spustily několik nových reaktorů, naposledy v roce 1996, NRC nevydala licenci na stavbu zařízení už od roku 1978. Rok poté byla při havárii jaderné elektrárny Three Mile Island zamořena provozní budova a radioaktivita unikla i do okolí.

Žádost o stavbu dalších reaktorů v elektrárně Vogtle společnosti podaly už před sedmi lety. Začaly už také první přípravné práce, stavba reaktoru může ale začít až poté, co NRC udělí licenci.

O tu si už v posledních letech zažádalo dalších šestnáct elektráren, které chtějí postavit celkem 25 reaktorů. Většina z nich by vyrostla právě v rámci některého z již fungujících zařízení, jen dvě žádosti počítají s vybudováním zcela nové elektrárny.

Nové reaktory AP 1000 navrhla společnost Westinghouse Electric a NRC je schválila loni v prosinci (čtěte více o rozhodnutí). Odpůrci jádra sice namítali, že jejich zdi nejsou dost silné, aby ustály teroristický útok, nicméně firma prý po 11. září 2001 upravila některé parametry a reaktory v simulacích útoků obstály. Měly by zvládnout i zemětřesení a tsunami, které udeřily na Fukušimu, a to díky prvkům pasivní bezpečnosti.

Kritici také poukazují na to, že USA stále nemají dlouhodobý plán, jak nakládat s jaderným odpadem. Dosud ho skladují právě elektrárny a federální vláda už několik desetiletí hledá vhodné místo pro úložiště.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video