Americká válečná loď systému Aegis

Americká válečná loď systému Aegis | foto: NATO

USA otestovaly protiraketový systém, pálily na něj z moře i letadla

  • 47
Pentagon oznámil, že v Tichomoří úspěšně otestoval mobilní protiraketový systém THAAD. Antiraketa zneškodnila dvě balistické střely jen minutu před dopadem. Vojáci dopředu nevěděli, kdy testovací rakety zahrozí.

Washington systém testoval na havajské střelnici na ostrově Kauai. Současně vypálil dvě rakety krátkého doletu. Jedna střela navíc vzlétla z námořní odpalovací rampy a druhá z letounu.

Infografika

Protiraketová obrana NATO

Protiraketová obrana NATO

Podle firmy Lockheed Martin, která systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) vyrábí, zasáhly protirakety chvíli po sobě obě střely. Antirakety je z nebe sundaly v poslední fázi jejich letu, asi minutu před dopadem na zem.

Podle agentury AFP to byl první operační test, který se zaměřil na zachycení rakety ve velké výšce v poslední fázi její trajektorie. "Aby se vytvořilo realistické taktické prostředí, vojáci netušili, kdy se zkouška uskuteční," uvedl výrobce.

Střely budou chránit nebe nad Evropou

Od roku 2005 uskutečnila armáda už dvanáct testů systému, který by v rámci protiraketové obrany NATO měl chránit nebe nad Evropou. Tento test byl dosud nejnáročnějším.

Dvě baterie systému THAAD, jejichž součástí je šest odpalovacích ramp a 48 protiraket, jsou už nyní cvičně rozmístěny v americkém státě Texas. Do roku 2013 by americká armáda měla mít k dispozici další tři baterie. 

V ostrém režimu mají být komponenty protiraketového systému instalovány v Rumunsku a Polsku, ale i v Kalifornii a na Aljašce. Systém doplňuje Patrioty, které umí trefit nepřátelské střely nízko nad zemí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video