Příslušníci americké námořní pěchoty nastupují do tranpsortního stroje C-17

Příslušníci americké námořní pěchoty nastupují do tranpsortního stroje C-17 Globemaster v kyrgyzském Manasu | foto: U.S. Marine Corps

Američtí vojáci opustí Kyrgyzstán, odkud živili boj proti terorismu

  • 0
Spojené státy opouštějí tranzitní základnu Manas v Kyrgyzstánu, odkud po dvanáct let proudily zásoby a čerstvé síly do mise v Afghánistánu. Jak potvrdilo americké ministerstvo obrany, základnu Američané zcela předají kyrgyzským úřadům nejpozději do poloviny července příštího roku.

Americké síly tento týden začaly s postupným odchodem z letecké základny Manas poblíž kyrgyzské metropole Biškeku. "Ministerstvo obrany zahájilo proces odsunu z tranzitního centra na mezinárodním letišti Manas s plánovaným dokončením předání prostor a zařízení kyrgyzské vládě do července 2014," uvedl v oficiálním oznámení Pentagon.

Základna Manas

Americká základna v Manasu byla otevřena v prosinci 2001 jako klíčová pro zásobování amerických jednotek v operacích proti Talibanu a Al-Kájdě v Afghánistánu. Stálou posádku tvoří především příslušníci 376. expedičního křídla amerického letectva.
Původně byla základna neoficiálně pojmenována pro newyorském hasiči Peteru J. Gancim, který zahynul během teroristických útoků na Světové obchodní centrum 11. září 2001. Základnu kromě USA, i když v daleko menší míře, využívaly také další země koaličních sil jako Austrálie, Dánsko, Francie, Itálie, Norsko, Jižní Korea, Španělsko nebo Nizozemsko.

Právě v červenci skončí smlouva na dlouhodobý pronájem strategické "základny", kterou USA využívaly dlouhých 12 let pro zásobování spojeneckých jednotek v Afghánistánu. Právě z Manasu ale také například dosud startují americké létající tankery, které doplňují palivo za letu koaličním letounům při misích nad Afghánistánem.

"Spojené státy oceňují podporu, kterou Kyrgyzstán poskytl americkým silám a koaličnímu úsilí v boji s hrozbou terorismu," poděkovalo americké ministerstvo obrany s tím, že i v budoucnu chce ale s Kyrgyzstánem udržovat těsné vztahy.

Kyrgyzský parlament už v létě takřka jednomyslně schválil zákon, který ukončil americkou nájemní smlouvu. Tlaky ze strany Ruska na Kyrgyzstán na uzavření základny však trvají už od roku 2005.

Okamžité zavření hrozilo už před čtyřmi lety, kdy kyrgyzská vláda požadovala vyšší nájemné. To se jí tehdy také povedlo a Američané od té doby ročně platili na 60 milionů dolarů, tedy trojnásobek toho, co předtím. Kyrgyzstán uzavření základny oznámil nedlouho poté, co Moskva, která má v zemi také svou vojenskou základnu, přislíbila zemi finanční pomoc ve výši dvou miliard dolarů.

Moskva otevřela zlatý důl, povolila základnu NATO v Leninově rodišti

Do té doby byl Kyrgyzstán jedinou zemí na světě s ruskou i americkou vojenskou základnou na svém území současně. Základna byla zrušena jen formálně, změnil se její status na "tranzitní centrum" pro zboží.

V něm pracuje stále na 1 500 amerických vojáků a zaměstnává také asi 700 místních obyvatel. Manas měl být původně klíčovým bodem pro plánované stahování amerických sil z Afghánistánu. Jako náhrada za něj má sloužit nově otevřené tranzitní centrum NATO v ruském Uljanovsku.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue