USA omezily protiirácké sankce

  • 20
Americký prezident George Bush ve středu oznámil pozastavení platnosti amerického zákona z roku 1990 o sankcích proti Iráku. Po setkání se španělským premiérem Josém Maríou Aznarem uvedl, že po pádu režimu Saddáma Husajna nemají sankce význam a překážejí obnově země.

Bush doplnil, že pozastavení zákona rozšiřuje dřívější rozhodnutí amerického ministra financí Johna Snowa, který zrušil platnost části obchodního embarga. "Režim, proti kterému byly namířeny sankce, už Irák neovládá," řekl Bush v Bílém domě novinářům.

John Snow ve středu oznámil, že tento krok především umožní lidem žijícím v USA posílat do Iráku peníze. "Iráčanům toto rozhodnutí pomůže při obnově země a přinese jim potřebnou humanitární pomoc," prohlásil Snow.

"Režim, proti kterému naše sankce mířily, byl zničen, nyní je naším posláním obnova Iráku a zajištění tolik potřebné humanitární pomoci," podotkl ministr.

Připomněl ale, že šlo o osvobození Iráku a že válka proti terorismu pokračuje.

Po pozastavení svého embarga proti Iráku, hodlají USA v pátek předložit Radě bezpečnosti OSN rezoluci, která by zrušila sankce OSN a  povolovala by Iráku opět vyvážet ropu.

Bush dodal, že rezoluci předloží Spojené státy společně s Británií a Španělskem.

Při dřívějších pokusech narazily Spojené státy na odpor Ruska a Francie, podle nichž je nejprve nutné zajistit zbraně hromadného ničení, kvůli nimž Spojené státy zaútočily na Irák.

Ministr zahraničí USA Colin Powell ve středu vyjádřil naději, že návrh získá podporu všech 15 členů rady.

Podle ministra návrh počítá s "podstatnou rolí" OSN při obnově poválečného Iráku.

USA si přejí přijetí rezoluce do 3.června, kdy musí být obnoven humanitární program výměny ropy za potraviny, který spravuje OSN. Pokud se tak nestane a program nebude obnoven, nebude moci Irák legálně ropu vyvážet.

, ,

Video