USA odmítly ekologii, svět je ohromený

Když Spojené státy oznámily, že opouštějí mezinárodní dohodu o omezování produkce plynů způsobujících skleníkový efekt, spustily lavinu kritiky ze všech koutů světa. Dohodu odmítl ve středu 28. března prezident George Bush. Zdůvodnil to tím, že je v rozporu s ekonomickými zájmy USA. Spojené státy jsou přitom zdaleka největším výrobcem skleníkových plynů - produkují jich plných 30 procent. Rozhodnutí USA považují vědci za polibek smrti. Postoj USA je také zrada Bushových předvolebních slibů, v nichž kladl důraz na ekologii.

O čem je dohoda z Kjóta

Dohoda o omezování produkce plynů způsobujících skleníkový efekt byla vyjednána v Kjótu v roce 1997. Omezuje exhalace plynů v rozmezí let 2008-2012 ve srovnání s rokem 1990. Přitom USA nemají nejtvrdší kvóty. EU a také Česká republika je mají omezit o osm procent, USA o sedm procent, a Japonsko, Kanada a například Polsko a Maďarsko o šest procent.

Na dotaz, zda se USA zcela stáhnou z dohody, která měla zastavit postupné oteplování zemské atmosféry, mluvčí Bílého domu Ari Fleischer odpověděl, že USA dohodu dosud nepodepsaly a proto není z čeho se stahovat.

Nad rozhodnutím USA se pozastavily snad všechny země světa. Austrálie Spojeným státům - největšímu spotřebiteli přírodních zdrojů - natvrdo připomněla jejich velký podíl na skleníkovém efektu.

"Kjótský protokol nemůže fungovat bez Spojených států," řekl australský ministr životního prostředí Robert Hill. "Čas jde proti nám, už zažíváme důsledky klimatických změn," dodal Hill.

Tichomořské státy, čelící hrozbě zvednutí hladiny moří kvůli globálnímu oteplování, projevily bez obalu zděšení. Obávají se totálního zaplavení. Stát Kiribati již hovoří o podemílání břehů, suchu a nezvyklých bouřích.

I Evropská unie a Británie vyslovila nad americkým odstoupením od smlouvy silné znepokojení, Japonsko Spojené státy vyzvalo, aby to přehodnotily.

Představitelka hnutí Greenpeace Angie Heffernanová řekla, že je z amerického postoje znechucená a zděšená.

Češi emise snižovat budou
I české ministerstvo životního prostředí je krokem Spojených států rozhořčeno.

Glosa Martina Komárka - Bůh a globální oteplení

"Je to rána nadějím lidstva, že politické reprezentace míní ochranu životního prostředí vážně. Pro demokratické systémy obecně by mělo být alarmující, s jakou lehkostí je možné opustit předvolební sliby," řekl v reakci na Bushovo rozhodnutí ministr životního prostředí Miloš Kužvart.

Bush se podle Vojtěcha Koteckého z organizace Hnutí Duha rozhodl dát přednost americké ropné lobby před lidmi. "Zbytek světa, ČR nevyjímaje, by se neměl nechat Bushem vydírat, ale prostě se dohodnout bez něj. Vydělá na tom, protože bude rozvíjet moderní technologie a efektivní průmysl, zatímco USA vinou svého prezidenta ustrnou v orientaci na zastaralé plýtvání ropou a uhlím," řekl Kotecký.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue