USA odkrývají kubánskou špionážní síť

Kubánská vláda používá své úřadovny v New Yorku a ve Washingtonu pro dohled nad sítí špiónů, kteří jsou rozptýleni po celé Americe. Bývalý agent FBI Stuart Hoyt, který v roce 1994 odešel do důchodu, avšak stále zůstává konzultantem FBI, to ve čtvrtek prohlásil při procesu v Miami s pěti Kubánci obviněnými ze špionáže.

Kuba prý řídí své špionážní operace ze svého zastupitelstva u Spojených národů a ze své úřadovny a 'zájmové sekce' ve Washingtonu.

Kuba verbuje podle Hoyda agenty pro speciální úkoly, například pro získávání informací o amerických vojenských zařízeních. Tito agenti procházejí výcvikem a dostávají novou identitu; často přebírají rodný list dítěte, které zemřelo zhruba v době, kdy se narodili.

Hoyt neuvedl, kolik kubánských špiónů je podle FBI v USA, avšak uvedl, že vyšetřoval více než 100 případů.

Vojenská špionáž
Gerardo Hernandez, Ramón Labanino, Antonio Guerrero, René Gonzáles a Fernando Gonzáles jsou obžalováni, že byli součástí čtrnáctičlenné skupiny kubánských špiónů, kteří se podle prokurátorů pokoušeli proniknout do amerických vojenských zařízení na jihu Floridy.

Hernandez, údajný vůdce skupiny, je rovněž obžalován, že předal kubánské vládě informace, které v roce 1996 vedly k tomu, že byly nad mezinárodními vodami sestřeleny dva letouny patřící proticastrovské skupině.

Advokáti obžalovaných sice připouštějí, že jejich mandanti pracovali pro kubánskou vládu, avšak tvrdí, že nespáchali špionáž, protože nezískali žádné úředně utajované informace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video