Dienstbier upozornil, že například Obamův viceprezident Joe Biden je kritikem protiraketové obrany.

Dienstbier upozornil, že například Obamův viceprezident Joe Biden je kritikem protiraketové obrany. | foto: David Port

USA od radaru odstoupí a zdůvodní to krizí, soudí Dienstbier

  • 302
Senátor a exministr zahraničí Jiří Dienstbier soudí, že USA odstoupí od plánu vybudovat protiraketový radar v Brdech. V Otázkách Václava Moravce na ČT také české zahraniční politice vyčetl chybějící "strategickou koncepci".

"Myslím si, že nová americká administrativa nakonec od plánu odstoupí. Třeba viceprezident Joe Biden byl vždycky proti jakémukoliv derivátu Reaganových 'hvězdných válek'," řekl Jiří Dienstbier. "Možná, že jako dobrá záminka poslouží světová finanční krize," podotkl.

Dienstbier v České televizi také varoval, že Česku chybí strategická koncepce zahraniční a bezpečnostní politiky. "Jsou tu lidé, co mají různé názory, ale pohybují se v chaotickém prostoru. Největší vinu na tom má možná to, že nejsme dvacet let po sametové revoluci schopni si uvědomit, jaké místo v Evropě a ve světě chceme zastávat," řekl.

Češi by se podle něj měli spíš soustředit na aktivní zapojení do evropské integrace a tam prosazovat svoje názory a představy.

Schwarzenberg volil mírnější slova

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se k Dienstbierovým slovům nepřihlásil, uznal ale, že na nich něco je. "Takto (jako Dienstbier) bych to neřekl, ale je pravda, že zahraničně-politická diskuse v Čechách je dosti slabá," řekl.

Schwarzenberg to zčásti přičetl i historickým faktorům a pozici českých zemí v Evropě. "Když Portugalci, národ srovnatelný s námi jezdili po celém světě a dobývali Brazílii, tak naši kupci jezdili nanejvýš na trh do Norimberku. Ani za komunismu se o tom (svébytné zahraniční politice - pozn. red.) nedalo uvažovat," připomněl Schwarzenberg.

Nejhlasitěji protestuje rusko

Radar NATONejvíce vadí rozšiřování americké vojenské přítomnosti v Evropě Rusku. Už dalo najevo, že v případě vybudování štítu rozmístí v Kaliningradu své taktické střely Iskander, které by případně dokázaly raketovou část základny v Polsku - a po zvětšení dostřelu i radar v Brdech - zničit. Od plánu ale Rusko ustoupilo poté, co nová americká administrativa projevila v otázce radaru značnou rezervovanost. - čtěte Rusko: Politika USA se mění, rozmístění raket odkládáme

Šéf české diplomacie také upozornil, že pokud by parlament neratifikoval smlouvy o radaru americké protiraketové obrany, který by jako evropský pilíř měl chránit i Evropu, přišlo by Česko také o možnost exkluzivní spolupráce s Američany na poli vědy a výzkumu.

Souhlasíte s názorem, že USA odstoupí od výstavby radaru v Brdech a zdůvodní to krizí?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 6. února 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 943
NE
NE 496

Dienstbier: Nabucco není zrovna jistota

Oba politici také debatovali o energetické bezpečnosti Česka a Evropy. Plynová krize z ledna, kdy Rusko utáhlo kohouty plynovodu vedoucího do Evropy přes Ukrajinu, přiměla vedení Unie hledat alternativní zásobování; zvažuje například plynovod Nord Stream přes Baltské moře nebo Nabucco, vedoucí do Evropy z Íránu přes Turecko.

"Bude obtížné to vyjednávat, ale teď se to probudilo a je to na správné cestě. Bude ovšem boj, aby se to prosadilo," řekl Schwarzenberg o plánech na zajištění energetické bezpečnosti starého kontinentu. - přečtěte si také Brusel dá téměř 690 milionů na rozšíření plynových zásobníků v Česku

Zejména plynovod Nabucco, který by dal Evropě na Rusku nezávislý zdroj, ale není podle Dienstbiera zdaleka výhrou. "Všechny oblasti, odkud je možno naftu a plyn přivést, jsou problematické, nejsou úplně bezpečné," upozornil senátor.

ROLE RUSKA VE SVĚTĚ

Zbigniew Brzezinski, poradce amerického prezidenta Cartera, o roli Ruska v moderním světě:

"Rusko je v mnohem lepším stavu než před jedenácti lety (tehdy ho označil za regionální mocnost třetího světa se značným jaderným potenciálem, pozn. red.). Zlepšilo svou hospodářskou situaci, stabilizovalo se sociálně. Stalo se ale do znační míry obětí krize. Ruská politická elita si zjevně neuvědomila stupeň, do jaké míry je Rusko dnes provázané se světovou ekonomikou. Je v jeho zájmu, aby více spolupracovalo a bylo méně nepředvídatelné.
Základní otázkou je, jak Rusko vnímá svou budoucnost - jestli se definuje jako vstřícný partner, stát zapojený do širšího euroatlantického společenství, nebo jestli se spíš vnímá jako někdo, kdo je mimo toto společenství a má svou vlastní exkluzivní sféru vlivu. To je zásadní pro vztahy jak Ruska s USA, tak Ruska s Evropou."

Zdroj: Otázky Václava Moravce


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video