USA: nezletilí vězni jsou teroristé

  • 458
USA tvrdí, že mají důvod, proč na základně v Guantánamu vězní nezletilé. Chlapci skončili v zajetí během bojů proti teroristické síti Al-Kajda a hnutí Taliban v Afghánistánu. Jsou nebezpeční, tvrdí Pentagon, který odmítl sdělit přesný počet těchto vězňů, jejich věk, jména i národnosti.

Washington vězní na Kubě na 660 podezřelých teroristů. Žádný dosud nebyl obviněn, přes dvacet jich bylo propuštěno.

"Mladistvých je mezi nimi méně než tucet," uvedl Barry Johnson, mluvčí vězeňské jednotky americké armády.

"Nejsou to děti. Mnoho lidí v Afghánistánu zabili bojovníci mladší dvaceti let," prohlásil americký ministr obrany Donald Rumsfeld.

"Bez ohledu na to, kolik jim je, jsou velmi nebezpeční," soudí předseda sboru amerických náčelníků štábů generál Richard Myers.

"Někteří z nich zabíjeli a říkají, že jsou připraveni opět zabíjet. Jsou to možná mladí lidé, ale hrají v první lize, v týmu teroristů," dodal Myers.

Americká armáda tvrdí, že mladiství obývají společné vězení, ale jsou odděleni od dospělých. Dohlíží na ně speciální strážci s výcvikem pro jednání s adolescenty.

"Afghánští vůdcové chlapce nutili, aby se stali bojovníky," podotkl mluvčí Johnosn, který odmítl o chlapcích sdělit podrobnosti.

Kanadské ministerstvo zahraničí v říjnu 2002 oznámilo, že mezi uvězněnými mladíky je Kanaďan. Tehdy šestnáctiletý Omar Chádr byl zajat zraněný po přestřelce s americkými vojáky v Afghánistánu.

Zprávy o zadržování mladistých vyvolaly protesty Amnesty International. Organizace za dodržování lidských už dlouho tlačí na USA, aby vězně držené na Kubě obvinily, nebo je propustily.

"Jsme hluboce pobouřeni, že USA drží na Guantánamu děti s odůvodněním, že jde o nepřátelské bojovníky," uvedl William F. Schulz, ředitel americké pobočky Amnesty International.

"Věznění dětí za těchto podmínek je hodně odporné a opovrhuje základními principy ochrany dětí podle mezinárodního práva," podotkl Schulz.

Mladíci se na Guantanámu učí číst, psát a počítat. Dostává se jim lékařské péče včetně psychologie a psychiatrie. "Jsou víceméně zdraví. Naší snahou je zajistit jejich další dobrý duševní a fyzický rozvoj," podotkl Johnson.

Amnesty International však podotýká, že mladiství jsou bez kontaktu s rodinami, soudy či právníky, ale přesto musí podle některých zpráv čelit výslechům.

"To je ve vážném rozporu se speciální péčí, kterou je třeba těmto vězňům věnovat," tvrdí ochránci lidských práv s odvoláním na mezinárodní smlouvu, kterou USA loni také podepsaly.

Vojenští představitelé odmítli zprávy o výsleších komentovat. Americká armáda však už připustila, že vězně z Guantanama vyslýchá. Doufá, že by mohli poskytnout informace o útocích na USA z 11. září 2001.

Většina ze zajatců skončila na jihovýchodě Kuby po bojích v Afghánistánu během vojenské operace proti teroristické síti Al-Kajda a hnutí Taliban. Američané je začali převážet na Guantánamo v lednu 2002.

Washington tvrdí, že s vězni nakládá podle ženevských konvencí. Odmítl je však označit za válečné zajatce, čímž nastalo právní vakuum. Zahraniční ani americké soudy totiž nemohou zasáhnout.

Zajatci Talibanu a Al-Kajdy v oranžových kombinézách klečí po příjezdu na americkou vojenskou základnu Guantánamo na Kubě v průchodu mezi celami. Snímek je z 11. ledna. (23. ledna 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video