USA nepotřebují k úderu jasný důkaz

  • 295
Bagdád odpoví na všechny otázky zbrojních inspektorů. Chce tak rozptýlit nejasnosti v kritizované zprávě o své výzbroji, kterou nedávno předal OSN. Je nekompletní, tvrdí experti, kteří v Iráku pokračují v pátrání po zbraních hromadného ničení. Dosud žádné důkazy o existenci "kouřících" zbraní nenašli. Nepotřebujeme očividný přestupek, reagovaly USA na přiznání inspektorů.

"Rozhodně budeme reagovat kladně na každou otázku, kterou by mohli inspektoři položit. Vždy odpovíme," uvedl irácký generál Hosam Muhammad  Amín, pověřený spoluprací s inspektory.

Bagdád reagoval na prohlášení Hanse Blixe, šéfa Monitorovací, ověřovací a inspekční komise OSN (UNMOVIC), podle něhož je Irákem předložená zpráva o 12 tisících stranách nekompletní a neodpověděla na nevyjasněné otázky.

"Působíme nyní v Iráku zhruba dva měsíce a naše kontroly zahrnují stále širší oblasti země. Přitom jsme zatím nenašli žádné nezvratné důkazy o existenci kouřících zbraní či velký přestupek," přiznal také Blix.

Šéfinspektor přesto nařkl Bagdád z porušení sankcí OSN. Irák totiž podle jeho slov citovaných agenturou AP dovezl v rozporu se sankcemi raketové motory a suroviny pro výrobu pevných paliv pro rakety. - více zde

42. DEN INSPEKCÍ

Odborníci OSN se zaměřili na dvě budovy v Bagdádu a jeden jižně od irácké metropole. Hledali stopy po chemických a biologických zbraních a po výrobě raket dlouhého doletu. Výsledky pátrání mluvčí teprve oznámí, ale experti zřejmě nenalezli nic podezřelého.

Washington však zůstává přesvědčen, že Irák zakázané zbraně má, a je podle všeho odhodlán odzbrojit ho vojenskou silou i v případě, že inspektoři na závěr své práce usoudí, že Irák takové zbraně nemá.

"Není třeba mít za každou cenu očividný důkaz. Pokud svět uvidí, že Saddám Husajn nespolupracuje způsobem, který umožní ukázat pravdu v této otázce, tak poruší rezoluci OSN," míní ministr zahraničí USA Colin Powell.

Bývalý inspektor: Nic se nenajde
Americké obavy podpořil bývalý australský inspektor v Iráku Roger Hill, podle něhož experti OSN nemají šanci případné zbraně hromadného ničení najít.

"Irák měl čtyři dlouhé roky, aby schoval vše, co mu zůstalo, a pečlivě to zamaskoval tak, aby nová inspekční mise nic neobjevila," míní Hill, který působil v Iráku od roku 1993 až do vypovězení první mise v roce 1998.

Válka bez důkazů neprojde
Představitel Evropské unie pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana soudí, že bude těžké válčit proti Iráku, pokud nebudou důkazy, že země zakázané zbraně skutečně má.

"Legitimitu případné válce bude dávat Rada bezpečnosti OSN. Bez důkazů ale bude velmi těžké vyhlašovat válku," řekl v rozhovoru pro francouzský deník Le Monde.

Právě Paříž hodně prosazuje mírové řešení. "Zůstáváme odhodlaní vystupovat proti válce s Irákem, dokud se nevyčerpají veškeré mírové prostředky," řekl francouzský premiér Jean-Pierre Raffarin.

Boj o informace tajných služeb
Hodně záleží i na zprávách tajných služeb členských států OSN, k nimž mají inspektoři omezený přístup. Washington i Londýn tvrdí, že mají důkazy o zakázaných zbraních v Iráku, ale zdráhají se je poskytnout.

"Pokud Američané a Britové tyto informace nevydají, experti nenajdou nic, věřte mi. Irák je výjimečně dobrý při ukrývání zbraní," tvrdí bývalý inspektor Hill.

Francie podle listu Le Monde požádala písemně USA, aby zmiňované důkazy inspektorům okamžitě poskytly, stejně jako další potřebné informace o zbrojních programech Iráku. USA tvrdí, že už část informací uvolnily. - více zde

Šéfinspektor vyzpovídá Iráčany
Mnohé o dalším vývoji napoví výsledek jednání Hanse Blixe, který se chystá 19. a 20. ledna do Bagdádu, aby vyzpovídal irácké představitele. Odpovědi mu poslouží k dopracování hodnocení dosavadních inspekcí a irácké zprávy, které Rada bezpečnosti OSN očekává 27. ledna.

První velká oficiální bilance by podle některých pozorovatelů mohla vést k brzkému úderu na Irák, prosazovaný Američany i Brity.

Na možné nasazení ve válce se připravují i jednotky v řadě dalších zemí. Naposledy přiznala přípravy Austrálie. Rozhoduje se i o případném nasazení dalších českých chemiků, z nichž část již v Perském zálivu operuje. - více zde

Britské deníky však soudí, že nebezpečí války ustupuje. Objevily se dokonce zprávy, že Londýn přesvědčuje Washington, aby válku přesunul na podzim. - více zde

Zbrojní inspektoři OSN prohledávají zdravotnické zařízení v Bagdádu. (10. ledna 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video