USA nechtějí měnit přísahu na vlajku

  • 210
Většina Američanů je pro zachování znění přísahy na vlajku. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění pro časopis Newsweek. Přísahu označil za protiústavní soud v Kalifornii, podle něhož slova o národu pod ochranou Boha odporují ústavnímu principu o oddělení církve a státu. Přísahu provádějí zejména školáci. Rozhodnutí vyvolalo rozhořčení mezi řadovými Američany i v Senátu. Bílý dům verdikt označil za směšný.

Podle průzkumu 87 procent Američanů chce zachovat stejnou větu, 54 procent si myslí, že by vláda se neměla vyhýbat propagaci náboženství. Šedesát procent se domnívá, že je pro stát a národ dobré, že politikové vyjadřují ve svých projevech víru v Boha.

Vlnu nevole v USA vyvolalo rozhodnutí kalifornského soudu, který rozhodl ve prospěch žalujícího ateisty ze Sacramenta. Jehož dcera, stejně jako většina ostatních školáků v USA, každý den na začátku vyučování skládala tuto "přísahu".

"Ateisté nebo přívrženci jiných než monoteistických náboženství v tom mohou spatřovat poškození svých práv," shodli se soudci.

Rozhodnutí soudu pozastavilo možnost nadále skládat přísahu na vlajku. Zákaz platí pro školy ve státech Aljaška, Arizona, Kalifornie, Havaj, Montana, Nevada, Oregon a Washington.

Americký Senát reagoval odhlasováním rezoluce, podporující tradici přísahy na vlajku, která byla jednomyslně schválena.

Někteří senátoři poté vyšli před budovu a na schodišti naschvál zpívali píseň přísahy na vlajku. Rezoluce Senátu však na platnost soudního výroku nemá žádný vliv.

Ari Fleischer, mluvčí amerického prezidenta George Bushe, označil doslovné chápání symbolů za směšné. Rozhodnutí soudu podle něj zpochybňuje řadu dalších tradic obdobného charakteru.

"Zpochybňuje americkou hymnu, úřední přísahu soudců či porotců Tak mi dopomáhej Bůh, nebo zpěv vlastenecké písně God Bless America," vyjmenoval mluvčí, který zmínil i nápis na amerických bankovkách a mincích In God We Trust.

"Vládě asi nezbude nic jiného, než rozhodnutí kalifornského odvolacího soudu napadnout u Nejvyššího soudu USA," míní Fleischer.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video