William Burns

William Burns | foto: Profimedia.cz

USA nabízejí „novou spolupráci“ s Ruskem na protiraketové obraně

  • 11
Americká vláda je otevřena "novým formám spolupráce" s Ruskem na protiraketové obraně. V Moskvě to prohlásil William Burns, náměstek ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Jde o další smířlivý výrok washingtonské administrativy ohledně prvků protiraketové obrany v Česku a Polsku.

"Pokud jde o administrativu prezidenta Obamy, Spojené státy jsou zcela otevřeny možnostem nových forem spolupráce v oblasti protiraketové obrany," citovala Burnse ruská agentura Interfax. USA přitom podle něj "budou pokračovat v konzultacích s partnery v Česku a Polsku".

Na Burnsova slova okamžitě reagoval ruský velvyslanec v NATO Dmitrij Rogozin. "Pokud USA přehodnotí své plány na obranný štít v Evropě, bude to velký dárek nejen pro Rusko, ale i pro Evropu a také pro americký lid, protože budeme schopni najít alternativní odpověď na obranu našich národů před nevyzpytatelnými státy," řekl Rogozin.

Jde o další vstřícný krok americké administrativy vůči Moskvě. V úterý dal Washington dokonce najevo, že by z výstavby základen mohlo sejít.

Šéfka diplomacie Hillary Clintonová po schůzce s českým ministrem zahraničí Schwarzenbergem naznačila, že Washington přehodnotí přístup ke štítu, změní-li se politika Íránu vůči Západu. - přečtěte si Clintonová: Změní-li se Írán, přehodnotíme plány na radar

Washington ještě za předchozího prezidenta George Bushe uzavřel s Prahou dohodu o vybudování radarové základny v Brdech a s Varšavou o umístění desítky střel v Polsku.

Vše o americkém radaru v Česku

Objekty by podle Američanů měly chránit USA a jejich spojence před úderem z rizikových zemí, jako jsou Írán nebo KLDR. Dohody ale ještě neratifikovaly parlamenty v Praze a Varšavě.

Moskva od počátku odmítala americkou protiraketovou základnu v Evropě jako bezprostřední ohrožení ruské bezpečnosti. Pohrozila i odvetnými opatřeními, jako by bylo rozmístění raket Iskander u Kaliningradu na hranicích s EU.

Zdrženlivější přístup nové administrativy

Nová americká vláda je v otázce protiraketového štítu zdrženlivější. První oficiální stanovisko ohledně výstavby prvků protiraketové obrany zaznělo na mnichovské bezpečnostní konferenci z úst viceprezidenta Joea Bidena. Ten uvedl, že USA budou ve výstavbě protiraketové obrany pokračovat, ovšem jen za podmínky, že systém bude účinný a bude odpovídat vynaloženým nákladům. - o Bidenových plánech čtěte zde

Důkazem oteplování vztahů je i schůzka americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, která by se 6. března v Ženevě měla setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Plánovanou schůzku dnes oznámil vysoký představitel pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku EU Javier Solana.

Na vstřícná slova z Washingtonu reaguje smířlivě i Moskva. Naposledy ve středu ujistil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov představitele Evropské unie, že Rusko rakety Iskander v Kaliningradské oblasti umístí jen tehdy, vznikne-li v Evropě štít "fyzicky". - přečtěte si Rusko rozmístí rakety, jen když bude americký štít "fyzicky stát"

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video