USA musí změnit svou politiku, zní z KLDR

  • 41
Severní Korea se nezbaví svého jaderného arzenálu a nebude pokračovat v rozhovorech o svém jaderném programu, dokud Spojené státy nezmění svou nepřátelskou politiku vůči komunistickému státu. Oznámila to oficiální severokorejská agentura KCNA.

KLDR poukazuje na rozdílný přístup Američanů k Severní a Jižní Koreji v jaderné otázce. USA prý nijak nesankcionovaly jihokorejské jaderné pokusy v letech 1982 a 2000, které Soul nedávno přiznal.

"Ukazuje to rozdílný přístup Spojených států, které Pchjongjang kritizují a Soulu vyjadřují souhlas," uvádí se v oficiálním prohlášení.

"Znamená to, že o nemůžeme uvažovat o pokračování v rozhovorech, dokud USA neupustí od své nepřátelské politiky založené na dvojím přístupu. KLDR se také nezbaví svého odstrašující atomové síly."

Celý svět před několika dny vyděsila zpráva o mohutném výbuchu v KLDR. První zprávy dokonce uváděly, že se mohlo jednat o jaderný pokus. Pchjongjang později sdělil, že šlo o plánovanou explozi při demoličních pracích na stavbě nové vodní elektrárny. - více zde 

Dosavadní šestistranná jednání o severokorejském jaderném nevedla k žádnému výraznějšímu výsledku. KLDR trvá na tom, že jaderné zbraně má jako odstrašující prostředek proti případnému útoku ze strany Spojených států.

Pchjongjang dal dříve verbálně najevo ochotu upustit od jaderného programu, pokud Washington zruší sankce namířené proti KLDR, obnoví dodávky ropy a vyškrtne Severní Koreu ze seznamu zemí podporujících terorismus.

Washington ale trvá na tom, že první krok je řada na Pchjongjangu. Jakmile podá důkazy, že se zbavuje jaderného programu, jsou USA ochotny začít s ústupky.

Šestistranných jednání se kromě KLDR a USA zúčastnily i Japonsko, Jižní Korea, Rusko a Čína.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video