Jimmy Carter & Fidel Castro

Jimmy Carter & Fidel Castro - Jimmy Carter, který stál v čele USA v letech 1977 až 1981, je prvním z amerických prezidentů, který zavítal na Kubu od revoluce v roce 1959, jež vynesla k moci Fidela Castra. (12. května 2002) | foto: Reuters

USA mírní výroky o biozbraních na Kubě

  • 15
USA mírní slova náměstka ministra zahraničí, který obvinil Kubu z výroby biologických zbraní a jejich prodeji teroristům. Podle šéfa diplomacie Colina Powella USA netvrdí, že Kuba tyto zbraně vlastní, ale je schopna pracovat na jejich výzkumu. Exprezident USA Jimmy Carter, který je na historické návštěvě "ostrova svobody", míní, že Kuba nedodává Libyi či Íránu žádné informace, které by mohly využít teroristé.

Náměstek amerického ministra zahraničí John Bolton prohlásil, že Kuba spolupracuje s nepřáteli USA na vývoji biologických zbraní a vede výzkum omezených útočných biologických zbraní. Bolton poukázal na loňské cesty kubánského vůdce Fidela Castra do Sýrie, Íránu a Libye.

"Kuba je schopná výzkumu biologických zbraní. Neříkáme, že je má, ale může v tomto smyslu činit výzkum," snažil se zmírnit výroky svého náměstka šéf americké diplomacie Colin Powell.

Nejvyšší kubánský vůdce Fidel Castro reagoval na obvinění nabídkou Jimmymu Carterovi, aby si prohlédl jakékoli biotechnologickou laboratoř na Kubě. Bývalý prezident USA je prvním americkým prezidentem - ať už současným či bývalým - který na Kubu přijel od revoluce v roce 1959.

ABC: AMERIČANÉ CHTĚJÍ OBNOVIT VZTAHY

* Podle průzkumu televize ABC si 47 procent Američanů přeje obnovu americko-kubánských vztahů.
* Pro zrušení cestovních omezení je 49 procent.
* Konec obchodního embarga chce 44 procent lidí.

Carter: Kuba je opatrná
"Kuba nedodává Libyi či Íránu žádné biotechnologické informace, které by mohly být použity při teroristických akcích," prohlásil Carter po návštěvě Střediska genetického inženýrství a biotechnologie v Havaně, které podle Kuby slouží výhradně výrobě léků a vakcín.

Exprezident navštívil špičkové středisko v Castrově doprovodu. Dostalo se mu obsáhlého vysvětlení o programu vědeckého bádání, produkce a spolupráce v oblasti biotechnologie. "Kuba je velmi opatrná a dává si velký pozor na to, aby zabránila nepatřičnému využití takových informací," prohlásil Carter.

Před cestou na Kubu se Carter několikrát dotázal odborníků z americké vlády, jestli jsou důkazy, že Kuba bologické zbraně vyvíjí. "Odpověď zněla ne," zdůraznil Carter, který před odletem prohlásil, že svou návštěvu pokládá za soukromou a nechce s kubánskou vládou o ničem oficiálně jednat.

Exprezident je na historické návštěvě
Jimmy Carter je prvním prezidentem USA, ať už bývalým nebo úřadujícím, který Kubu navštívil od roku 1928, kdy sem zavítal prezident Calvin Coolidge. Nejvyšší kubánský představitel Fidel Castro uvítal exprezidenta USA již na letišti.

Bílý dům a kubánští exulanti chtějí, aby Carter s Castrem otevřeně hovořil o lidských právech a demokracii, zatímco kubánští představitelé doufají, že Carter otevřeně odsoudí americké obchodní embargo.

CARTER NA KUBĚ

* Na Cartera a jeho manželku Rosalynn čekaly na letišti v Havaně dvě černé limuzíny Zil sovětské výroby, které Kubě daroval v polovině 70. let Leonid Brežněv. Jsou vyhrazeny pro nejprestižnější hosty.
* Po srdečném přivítání Fidel Castro krátkou řeč, v níž Cartera ujistil, že je na ostrově vítán, může jít kamkoli bude chtít a hovořit s kýmkoli si bude přát, "I kdyby to byli lidé nesdílející naše úsilí," prohlásil kubánský prezident v narážce na bojovníky za lidská práva.
* Kubánský prezident chystá pro hosty dvě večeře, první v neděli a další ve středu.
* Exprezident USA chce mimo jiné vidět projekty na renovaci historické staré části Havany.
* Carterův odlet je naplánován na pátek kolem poledního místního času.

Setkání s aktivisty a přednáška v televizi
Exprezident se v havanském hotelu sešel na snídani s kubánskými aktivisty za lidská práva Elizardem Sánchezem a Oswaldem Payá. Tématem rozhovoru byla problematika lidských práv na karibském ostrově. Oba disidenti jsou koordinátory takzvaného Projektu Varela, který požaduje referendum o demokratických změnách v zemi.

"My ve Spojených státech věříme, že je velmi důležité mít absolutní svobodu vyjadřování a svobodu shromažďování," řekl Carter na setkání se studenty sociologie v Havaně. Právě absenci těchto základních lidských práv kritizuje kubánská politická opozice na Castrově režimu nejvíce.

V Havaně se bývalý americký prezident chystá pohovořit o rozdílech v přístupu k formování vlád na Kubě a USA. Přednáška se uskuteční v noci na středu. Kubánská státní televize ji bude přenášet v živém přenosu. "Jsme hrdi na naši svobodu, která nám umožňuje kritizovat naši vlastní vládu a změnit ji ve volbách, když s ní nejsme spokojeni" podotkl Carter.

Carter obnovil diplomacii a zajistil návštěvy
Jako prezident v letech 1977 až 1981 pomohl Carter obnovit diplomatické kontakty mezi oběma zeměmi a vyjednat propuštění tisíců politických vězňů. Díky němu také dostali kubánští exulanti možnost navštěvovat příbuzné na ostrově.

Ovšem stále zůstává v platnosti americké obchodní embargo proti Kubě a vzájemné vztahy jsou velmi chladné, mimo jiné kvůli nesmlouvavému postoji, který zaujala nynější vláda prezidenta George Bushe. Ta tvrdí, že neuvolní obchodní sankce, dokud Kuba neuspořádá svobodné volby a nepropustí všechny politické vězně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video