USA mají zájem o irácké základny

  • 89
Spojené státy se zřejmě nebudou chtít vzdát strategických pozic na Blízkém východě, které spolu s Irákem dobyli. Podle listu New York Times plánuje Pentagon dlouhodobou vojenskou spolupráci s novou vládou v Bagdádu, což by umožnilo americké armádě využívat irácké letecké základny.

Ministerstvo obrany podle listu plánuje, že bude využívat čtyři základny. Jednu na mezinárodním letišti v Bagdádu, druhou poblíž Násiríje, třetí v pouštní oblasti na západě Iráku u ropovodu do Jordánska a poslední v Bašuru na kurdském severu.

Americká armáda tyto základny využívá již nyní v rámci vojenské operace, ale přistávají tu rovněž letouny s humanitární pomocí. Letiště mají posloužit v případě budoucích krizí.

Armáda vyšetřuje výbuch granátu
Jedním z problémů, které souží poválečný Irák, je množství zapomenuté munice. Výbuch granátu zranil v sobotu irácké dítě a čtyři americké vojáky. K explozi došlo v okamžiku, kdy dítě přineslo zbraň Američanům.

Podle centrálního velitelství není jasné, zda šlo o nešťastnou náhodu či atentát. Vojáci pátrají po zraněném dítěti, které kdosi odvedl neznámo kam. Jeden z Američanů byl propuštěn hned po ošetření, stav zbývajících velitelství neoznámilo.

Vlaky jezdí do Basry
Spojenci postupně obnovují zničenou iráckou infrastrukturu. Britští vojáci zprovoznili železniční trať mezi přístavem Umm Kasr a Basrou. Bude se po ní převážet humanitární pomoc, kterou přivážejí na jih Iráku lodě.

Američané opravují elektrické vedení podél trati ve středním Iráku. Vlak má totiž vozit zásoby až na západ země. Britové doufají, že trasa do Bagdádu bude brzy bezpečná. Železnice je podle logistiků efektivnější než kolony kamionů.

Elektřinu potřebují i čerpadla, bez nichž nelze obnovit dodávky vody. Jen část rozvodů a měníren zničilo bombardování a boje. Mnoho zařízení padlo za oběť sabotážím přívrženců Saddáma Husajna.

Muzeum padlo nedbalostí, tvrdí list
Americká armáda nedbala doporučení Úřadu pro obnovu a humanitární pomoc, zřízeného k zajištění provizorní správy v Iráku, a neochránila muzeum v Bagdádu před rabováním, píše britský týdeník Observer.

Muzeum plné vzácných archeologických exponátů mělo být spolu s centrální bankou nejstřeženějším objektem. Ministerstvo ropného průmyslu bylo na seznamu až šestnácté, přesto ho vojáci hlídali velmi pečlivě, podotýká list.

Z iráckého národního muzea bylo podle některých zdrojů ukradeno přes 50 tisíc exponátů včetně nejstarších uměleckých výtvorů a nápisů. Observer tvrdí, že americký civilní správce Iráku Jay Garner je vyrabováním muzea doslova rozlícen.

,

Nejlepší videa na Revue