Keith Ellison skládá přísahu k rukám šéfky sněmovny Nancy Pelosiové. (4. ledna 2007)

Keith Ellison skládá přísahu k rukám šéfky sněmovny Nancy Pelosiové. (4. ledna 2007) | foto: Reuters

USA mají mezi poslanci prvního muslima v dějinách

  • 166
A k tomu mi dopomáhej Bůh. Když tato slova ve čtvrtek vyřkl americký kongresman Keith Ellison, držel ruku na výtisku Koránu. Něco takového Amerika ještě nezažila. Kdekdo také lapal po dechu.

Člen Sněmovny reprezentantů a demokrat z Minnesoty Ellison navíc nedržel jen tak nějaký výtisk. Přes ulici na Capitol Hill mu vzácnou knihu, která bývala osobním majetkem třetího prezidenta USA Thomase Jeffersona, přinesl sám ředitel Kongresové knihovny.

První americký poslanec přísahal na korán

Ellison je první muslim mezi americkými zákonodárci v historii. K islámu konvertoval na střední škole a svým činem prý chtěl demonstrovat, že v "rozmanitosti naší země je síla".

Tolerance zakladatelů
Kongresmani před uvedením do úřadu přísahají na Ústavu Spojených států. Mnozí přitom mají u sebe Bibli. Nikdo však zatím nepřišel s posvátným textem islámu.

Republikánský zákonodárce z Virginie Virgil Goode proto žádal, aby to Ellisonovi nebylo umožněno. "Naše hodnoty a víra blízká tradicím Spojených států by měly být zachovány," napsal v dopise před oficiální ceremonií.

Ellison kontroval, že oba přísahají na stejnou ústavu, která občanům garantuje, že mohou zastávat úřady bez rozdílu vyznání.

"Jeffersonův Korán dokládá náboženskou toleranci našich zakladatelů," vysvětlil skutečnost, proč sáhl po knize staré tři staletí.

Virgil Goode později uspořádal tiskovou konferenci, na níž ujišťoval, že pro svou stížnost nalezl ve svém okrsku více pozitivních než negativních reakcí. "Jedna dáma vyjádřila názor, že jsem se k věci postavil velice správně."

Virgil Goode již v prosinci vyzýval ke schválení přísnějších imigračních zákonů. Pokud se tak podle něj nestane, "bude zvoleno mnohem více muslimů, kteří budou následovat Ellisonova příkladu".

První americký poslanec přísahal na korán

"Sice jej ještě neznám, ale myslím, že toho o islámu moc neví," reagoval tenkrát Ellison. Podotkl, že pokud by měl možnost s Goodem promluvit, určitě by jej přesvědčil, že spolu sdílejí společné postoje.

"Budete přísahat na Mein Kampf?"
Z pravicových kruhů se ozvaly i daleko ostřejší hlasy. "Tento čin podkopává americkou civilizaci. Je to stejné, jako byste skládali slib s výtiskem Hitlerova Mein Kampf," řekl ultrakonzervativní rozhlasový moderátor Dennis Prager.

Skutečností je, že náboženský podtext slavnostní ceremonie není tak důležitý, jak by se z poslední kontroverzemohlo zdát. Zákonodárci ruku na Bibli (a od nynějška také Korán) pouze pokládají a navíc tak nečiní všichni.

Kromě toho věta "k tomu mi pomáhej Bůh" nemusí vůbec znamenat, že se Ellison v tuto chvíli odvolával k jinému Bohu než přítomní křesťané. Koneckonců i papež Benedikt XVI. loni v Turecku citoval svého předchůdce Řehoře VII., jenž v roce 1076 v narážce na islám řekl: "Věříme ve stejného Boha, třebaže jiným způsobem."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video