USA: má je rád, nemá je...

  • 1
Václav Klaus se loni údajně pohádal s bývalým americkým velvyslancem Craigem Stapletonem o některých otázkách týkajících se války proti Saddámu Husajnovi. "V názorech na Irák jsme se střetli, ale popisovat to jako hádku je mediální bublina," prohlásil prezident.

PŘÍLOHA iDNES
Klaus rok prezidentem
ohlédnutí * fotografie
diskuse * vysvědčení

Po "půtce" se Stapletonem se však objevilo mnoho článků, názorů i obvinění, že Klaus zaujímá protiamerické postoje. Prý kvůli tomu nebyl loni pozván na oficiální návštěvu Bílého domu a schůzku s Georgem Bushem, protože Stapleton je blízkým přítelem prezidenta USA a je s ním svázán i příbuzensky.

Jenom část všech těchto tvrzení je však pravdivá. Český prezident se skutečně neshodl se Stapletonem o Iráku, protože již léta k válkám (bylo tak tomu i v případě zásahů v Bosně či Kosovu) zaujímá stanoviska, jež se trvale neshodují s americkou zahraniční politikou preventivních úderů.

Například o válce v Iráku napsal loni 25. března do MF DNES článek, kde kromě jiného tvrdí:

"Irák je samozřejmě diktatura se vším všudy, což je uspořádání, které je pro dnešní euroatlantickou civilizaci nepřijatelné a potenciálně nebezpečné. Ale představa zastánců útoku na Irák, že lze demokracii zavést vojenskou silou, je pro mne jako z jiného vesmíru. To není žádný protiamerický postoj. Já jsem ve své podstatě velmi proamerický, resp. americkou společnost, její styl života i její optimistický pragmatismus velmi oceňující..."

V případě prezidentova vztahu k americké politice a společnosti (a on často obě tyto složky propojuje) není skutečně téměř nic nového, co bychom už neznali z dob bývalých. Jak by Klaus sám řekl, je i v tomto zcela konzistentní (podle všeho toto slovo má mimořádně rád, neboť jej často opakuje).

V případě Ameriky tomu tak je. Názory nemění. Stačí si přečíst jeho starší články, eseje či knížky, aby bylo jasné, že Václav Klaus je určitým způsobem naopak propagátorem některých forem amerického života.

Na rozdíl od Václava Havla, který se hlavně díky přátelství s Madeleine Albrightovou velmi přimkl k oficiální americké zahraniční politice, zastává v tomto Klaus spíše postoje, jež vycházejí z názorů větší části české veřejnosti. Hledět tedy k některým záměrům americké zahraniční politiky s určitou nedůvěrou a skepsí. Ne nepřátelsky.

Americká administrativa však nemá příliš ráda, když někdo otevřeně vyjadřuje názory, jež neodpovídají těm jejím. Václav Klaus však žádným způsobem, jak se někdy tvrdí, americko-české vztahy nenarušil (oproti Francii je to selanka). Až pokud by měl skutečně tento záměr, je třeba bít na poplach.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video