USA lapily nejhledanějšího teroristu Asie

  • 58
Bílý dům ohlásil, že USA chytily muže, jehož viní z útoků na Bali a na hotel v Jakarte. Je přezdíván Hambali. "Patří k nejvražednějším teroristům světa," řekl o něm americký prezident George Bush. "Jeho zatčení je další významné vítězství v boji s mezinárodním terorismem a velký úder nepříteli," dodal.

Bush tato slova pronesl při projevu na vojenské letecké základně San Diego v Kalifornii, kam zavítal na dvoudenní návštěvu.

Hambali je indonéský občan. Byl nejhledanějším mužem v jihovýchodní Asii a je označován za významného spolupracovníka mezinárodní teroristické sítě Al-Kajda.

Jeho občanské jméno zní Nurjaman Rjiduan Isamuddin. Byl také nejhledanějším ze čtyř prchajících teroristů podezřelých z účasti na atentátu na Bali v říjnu 2002, kdy zahynulo 202 lidí.

Je i spoluzakladatelem a operativním vůdcem východoasijské teroristické organizace Jemaah Islamiyah (JI) a je podezřelý i z účasti na dalších pumových atentátech v jihovýchodní Asii.

Hambali se narodil v roce 1966 na západní Jávě v chudé rodině jako jedno ze 13 dětí.

Hambali: Od mládí byl mezi extremisty
V prostředí militantního islámu se pohybuje od raného mládí, režim diktátora Suharta vždy vnímal jako nepřátelský islámu. V roce 1985 uprchl do Malajsie, odkud ho radikálové vyslali do Afghánistánu, kde pobýval ve výcvikových táborech v době, kdy tam působil i Usáma bin Ládin.

Do Malajsie se vrátil v roce 1990, připojil se k Abu Bakaru Bashirovi, pozdějšímu duchovnímu vůdci JI, a pokračoval v náboru stoupenců džihádu. Totéž činil od října 2000 také v Indonésii. Po útocích z 11. září 2001 proti New Yorku a Washingtonu se na čas uchýlil do Pákistánu.

Odborníci soudí, že Hambalimu se podařilo vybudovat rozsáhlou síť všeho schopných stoupenců po celé oblasti. Ti, kdož se s ním setkali, ho popisovali jako nesmírně přesvědčivého řečníka a také jako asketického, hluboce věřícího muslima, který žije jen svým bojem.

Experti na výrobu náloží stále prchají
Místní extremisté usilují terorem o vytvoření islámského státu v části jihovýchodní Asie. Stovka z nich byla od roku 2001 zatčena v Indonésii, v Malajsii, v Singapuru a na Filipínách. Další se dostali za mříže nedávno v Kambodži a Thajsku. 

Z klíčových osob podezřívaných v souvislosti s masakrem na Bali zůstávají na útěku expert na výbušniny Fathur Rohman Ghozi, který 14. července uprchl z filipínské věznice, Azahari Husin, expert v oboru elektroniky, a Dul Matina, též odborník na výrobu náloží.

Útok na Bali teď řeší soud
Před týdnem byl k trestu smrti odsouzen 'usměvavý terorista' Amrozi, který je bratrem dvou dalších souzených klíčových účastníků atentátu Aliho Imrona (alias Alik) a Mukhlase (alias Ali Gufron).

Další strůjce útoku, počítačový odborník Imam Samudra (alias Fatih, Kudama, Abu Umar aj.) a údajně mozek atentátu, je od 2. června souzen v Denpasaru na Bali. Další duchovní vůdce JI Abu Bakar Bashir je nyní souzen v Jakartě.

Hambali je indonéský občan. Byl nejhledanějším mužem v jihovýchodní Asii a je označován za významného spolupracovníka mezinárodní teroristické sítě Al-Kajda. USA oznámily, že ho zadržely 13. srpna 2003.

Prezident USA George Bush vojákům na letecké základně San Giego v Kalifornii oznamuje, že USA zadržely jednoho z nejledanějších teroristů světa. Má přezdívku Hambali, 14. srpna 2003.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video