Ve Washingtonu po 54 letech zavlála kubánská vlajka

  • 111
Kubánská vlajka zavlála nad ambasádou, kterou Havana oficiálně otevřela ve Washingtonu. Vztyčení vlajky potvrdilo formální obnovení diplomatických vztahů obou zemí, přerušených od roku 1961. Na ceremonii dohlížel kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez.

Vlajka ostrovního státu slavnostní zavlála v pondělí v 16:30 SELČ nad budovou kubánského zastupitelského úřadu ve Washingtonu. Naposledy tomu bylo v roce 1961, upozornila agentura AFP. Na ceremonii dohlížel kubánský ministr zahraničí Rodríguez.

Ceremonii ve Washingtonu přihlíželo více než 500 lidí. Mezi nimi byli úředníci z Bílého domu, američtí zákonodárci a velká delegaci z Kuby. Ambasáda se nachází v téměř sto let staré budově, která jako zastupitelský úřad sloužila už dříve.

Také v Havaně byla otevřena americká ambasáda. Zatím však bude vyřizovat jen obchodní záležitosti. Americká vlajka nad úřadem oficiálně zavlaje, až zemi navštíví ministr zahraničí John Kerry.

Prezidenti USA a Kuby Barack Obama i Raúl Castro několikrát zdůraznili, že mezi nimi přetrvávají značné názorové rozdíly.

Kuba byla dosud v USA zastoupena jen takzvanou zájmovou sekcí, která byla oficiálně součástí švýcarského velvyslanectví. Stejně tak americká zájmová sekce fungovala jako součást švýcarské ambasády v Havaně. Právě tyto zájmové sekce se v pondělí mění na velvyslanectví.

Následně se Rodríguez sejde s americkým šéfem diplomacie Kerrym. Ve foyer budovy ministerstva zahraniční, kde jednání proběhne, bude kubánská vlajka umístěna mezi vlajky ostatních zemí, s nimiž USA udržují diplomatické styky.

Jednat by podle mluvčího ministerstva zahraničí USA Johna Kirbyho mělo Kerry s Rodríguezem mimo jiné o spolupráci v oblasti zdravotnictví či o rozšíření přístupu Kubánců k „telekomunikačním prostředkům“. Vyhnout by se neměli ani tématu lidských práv. Kolem 20:00 SELČ společně oba ministři promluví na tiskové konferenci.

Republikáni chtějí blokovat výběr amerického velvyslance

V Havaně se zároveň otevře i velvyslanectví Spojených států. Ceremonie vztyčení americké vlajky nad jeho budovou se ale odehraje až v době návštěvy ministra Kerryho na ostrově. USA zatím termín této cesty oficiálně neoznámily, podle agentury AP by se mohla uskutečnit v srpnu.

USA přerušily diplomatické vztahy s karibským ostrovem oficiálně na počátku roku 1961. Dva roky předtím převzali moc nad Kubou komunisté v čele s Fidelem Castrem.

Hospodářské embargo vůči Kubě platné od roku 1962 zůstane zatím v platnosti. Obama některá omezení, která jsou v jeho pravomoci, sice už zmírnil, úplně zrušit ho může pouze Kongres. Podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta existuje v americkém zákonodárném sboru silná podpora pro normalizaci i v hospodářských stycích. Naopak složité podle něj bude získat rychlý souhlas pro jakéhokoli Obamou vybraného kandidáta na velvyslance, protože část vysoce postavených republikánů oznámila, že hodlá tento krok blokovat.

Novou kapitolu v americko-kubánských vztazích oznámil prezident Barack Obama loni 17. prosince. Zdůvodnil to tím, že dosavadní konfrontační politika nepřinesla z amerického pohledu kýžené výsledky, navíc je podle něj překonaná (více zde).

Poprvé po půl století jednali Obama s Castrem 12. dubna 2015:

11. dubna 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue