USA jednají o své základně v Česku

  • 261
V Česku možná vyroste speciální americká vojenská raketová základna. Měla by být zaměřena na obranu před případným napadením ze strany nepřátelských zemí (v této souvislosti se hovoří o Íránu či Sýrii). Američané vyjednávají o základně tajně a pod hlavičkou NATO.

O tomto záměru jako první informoval internetový server Britské listy.

Podobné vojenské zařízení není dosud umístěno nikde mimo území USA.

"Odborná jednání o protiraketové obraně v NATO probíhají. Řeší se, kde by bylo nejvhodnější takovou základnu umístit," řekl v neděli ministr obrany Miroslav Kostelka.

"V případě Česka je určitá možnost, ale zdaleka ne možnost jistá. Pokud by se rozhodlo, že to bude v Česku, musela by to nejdřív schválit vláda a parlament," dodal.

Kdy má být o vojenském zařízení rozhodnuto, není jasné. Někteří experti však říkají, že volba zřejmě spíše padne na jiný stát. "Myslím si, že bude vybráno Polsko," řekl jeden z odborníků ministerstva obrany. Hovoří se i o Maďarsku.

Američané chtějí již delší dobu vybudovat základny v nových zemích NATO. Už při útoku na Irák například využívali rumunskou Konstanci, kde už chtějí zůstat natrvalo.
Někteří poslanci však o podobném záměru odmítají uvažovat.

"Jsem proti. Pro něco takového bych ruku v parlamentu nezvedl," řekl poslanec za ČSSD Vladimír Laštůvka.
 
Bude v Česku protiraketová základna?
Česko má šanci, že na jeho území vznikne moderní protiraketová základna.

Severoatlantická aliance, jejímž je Česká republika členem, nyní hledá lokalitu na postavení vojenského zařízení. Potvrzují to lidé z ministerstva obrany, víc však nechtějí o plánu hovořit.

"Studuje se geografická mapa Evropy a hledá se nejvhodnější umístění jedné americké raketové základny pod hlavičkou NATO v Evropě," komentoval úvahy Rostislav Kotil, ředitel sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany.

Ministr obrany Miroslav Kostelka řekl, že ve hře jsou i ostatní členové NATO, víc však neuvedl. Internetový server Britské listy, který o plánu informoval už v pátek večer, napsal, že se jedná o Polsko a Maďarsko.

Základna, která by byla schopná sestřelovat letící rakety vypálené nepřítelem, má v Evropě vyrůst do roku 2006. Skoupí na informace, kde bude, jsou i představitelé armády.

Pavel Štefka, náčelník generálního štábu, řekl, že se vzhledem k nedostatku informací nechce k věci vyjadřovat. "O podobném zařízení se mluví delší dobu. Nebylo to však nikdy nic konkrétního. Já osobně jsem o tom s nikým z americké strany nejednal," řekl v neděli ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda, který dnes odlétá shodou okolností právě do Spojených států.

"Ani to není v plánu mojí nacházející návštěvy USA," dodal. Pokud by nakonec Severoatlantická aliance vybrala jako místo pro umístění základny Česko, musela by záležitost posoudit vláda a poslanci.

Už nyní je zřejmé, že právě v parlamentu by se strhla bouřlivá diskuse. "Rozhodně bych něco takového nepodpořil," prohlásil v neděli poslance za ČSSD Vladimír Laštůvka.

Jiní poslanci naopak úvahy vítají. "Vím, že se o tom spekuluje už několik roků. Osobně bych pro základnu byl. Výrazně by to zvýšilo bezpečnost naší země," konstatoval Jan Vidím z ODS.

"Při současném složení Poslanecké sněmovny ale něco takového bohužel nemůže projít," dodal. Kladně se k případné stavbě základny staví i Cyril Svoboda. "Spojené státy jsou naším spojencem a anglosaské země nebyly nikdy tím, kdo rozpoutal válku," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video