Přepadení konzulátu v Benghází bylo podle komise dílem teroristů napojených na al-Káidu.

Přepadení konzulátu v Benghází bylo podle komise dílem teroristů napojených na al-Káidu. | foto: AP

Smrt amerického velvyslance v Libyi stála místo tři lidi Clintonové

  • 10
Chris Stevens, americký velvyslanec v Libyi, zemřel v září po útoku místních teroristů. Svůj díl odpovědnosti za jeho skon však nesou i americké úřady, které bezpečnostní situaci v libyjském Benghází hrubě podcenily. Vyplývá to ze zprávy komise, kterou zřídila ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová.

Komise ve své kritice zmínila odbor pro diplomatickou bezpečnost a odbor pro záležitosti Blízkého východu. Konstatovala také "opravdový zmatek" ve Washingtonu a na poli rozdělení zodpovědnosti a pravomocí při rozhodování, která se týkala bezpečnosti.

Kvůli kritice bezpečnostního zajištění ve středu odstoupil šéf bezpečnostní sekce ministerstva zahraničí Eric Boswell a dva jeho podřízení, kteří byli bezprostředně odpovědní za bezpečnost amerických diplomatických misí v zahraničí.

Smutný příběh Chrise Stevense zahýbal Amerikou, a stal se dokonce tématem letošního prezidentského klání. I proto Hillary Clintonová zřídila komisi, která zkoumala selhání jejího vlastního úřadu. Vyšetřovatelé viní ministerstvo zahraničí ze systémových selhání, špatného vedení dvou odborů ministerstva a hlavně "hrubě neadekvátního" přístupu k bezpečnostní situaci. Samotná Clintonová však v obvinění nefiguruje.

"Systematická selhání a nedostatky ve vedení a managementu na dvou vedoucích úrovních uvnitř dvou odborů ministerstva zahraničí... vyústily v bezpečnostní stav, který byl pro Benghází nepřiměřený," uvedli vyšetřovatelé.

Útok na ambasadora se navíc odehrál ve velmi citlivý den, totiž 11. září, kdy si nejen USA připomínají výročí útoku na newyorská dvojčata. Kromě velvyslance Chrise Stevense tehdy ve východolibyjském Benghází zahynuli ještě další tři Američané. Zklamání Američanů bylo o to hlubší, že to byl právě Stevens, kdo vahou své osobnosti prosazoval, aby USA podpořily povstalce z Benghází proti krutému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu.

Clintonová přijala kritiku komise. A zaslala příslušným výborům amerického Kongresu dopis, v něm oznámila, že její úřad "rychle a úplně" uskuteční doporučení vyšetřovatelů i bezpečnostních expertů. USA podle ní mimo jiné vyšlou k ochraně diplomatických misí za oceánem stovky dalších vojáků, pokusí se vyčlenit více peněz na bezpečnostní opatření a jmenují nového úředníka ministerstva dohlížejícího na diplomatická zastoupení v rizikových místech.

Komise také potvrdila, že v době atentátu se u amerického konzulátu v Benghází nekonal žádný protest, o kterém původně Američané v souvislosti s útokem mluvili. Celá akce byla prý jen a pouze dílem teroristů, podle všeho napojených na teroristickou síť al-Káida.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video