USA hovoří o asijském NATO

Dillí, Washington - Spojené státy diskutují s Indií o možném vzniku nové obranné aliance, jež by fungovala na obdobných principech jako NATO. Důvodem má být stažení části amerických sil z oblasti včetně Japonska a Jižní Koreji, o kterém Pentagon v rámci reorganizace armády uvažuje.
Spojené státy věří nová aliance by mohla zajišťovat bezpečnost a stabilitu v celé oblasti a omezila by rostoucí vliv Ruska a především Číny na region. Kandidáty na členství se jeví být Indie, Singapur, Jižní Korea a možná Japonsko.

Podobná organizace (jihovýchodoasijský pakt - SEATO) už na kontinentě existovala v letech 1954 až 1977 a tvořily ji Spojené státy, Británie, Austrálie, Británie, Nový Zéland, Pákistán, Filipíny a Thajsko. Postupně se však zcela zhroutila.

Prominentní roli v nové organizaci by měla hrát právě Indie. V očích amerických vojenských stratégů totiž zaujímá důležité geografické postavení a může se stát výraznou spojnicí mezi Indickým oceánem a Pacifikem.

KOMENTÁŘ:

Co na to Pákistán?

Pravidelný souhrn
událostí čtěte
ZDE

Mezi horlivé zastánce vzniku asijské obdoby NATO patří například bývalý americký velvyslanec v Indii Robert Blackwill, podle něhož by organizace za přispění Spojených států mohla postupně hrát roli velmoci na asijském kontinentě. Centrální velitelství amerických sil CENTCOM, do jehož působnosti centrální Asie a Blízký Východ patří, však oponuje. Nová aliance a užší vztahy USA s Indií by mohly podkopat spolupráci Američanů s odvěkým indickým rivalem - Pákistánem.

Podobně obezřetně hovořil i při své nedávné cestě po asijských zemích náměstek amerického ministra zahraničí Paul Wolfowitz. Jak uvedl, asijská oblast je jiná než Evropa. "Myslím, že organizace podobná NATO by nemusela fungovat," prohlásil pro média.Zdrženlivě se staví k otázce i Japonsko. "Jednotlivé národy v oblasti byly, jsou  a budou velmi různorodé. Země mají jinou kulturu, náboženství, ekonomiku i formy vlády. Existuje tedy mnoho překážek pro vytvoření kolektivní aliance podobné NATO," konstatoval například japonský ministr obrany Shigeru Ishiba.

Samotná Indie má podle expertů obavy z rostoucího čínského vlivu a trnem v oku jsou jí i vojenská zařízení a námořní základny, která Čína buduje a modernizuje na obou stranách svých hranic. Indie by vznik nové aliance proto uvítala. Indičtí diplomaté spolu se svými americkými protějšky již několikrát otázku vzniku aliance otevřeli, zatím však bezvýsledně.

Experti a vojenští pozorovatelé zatím zůstávají skeptičtí a nevěří, že by podobná organizace mohla vzniknout. Někteří považují plán za reálný, ale velmi náročný. "Význam není možné přeceňovat. Podobné snahy USA z období studené války sice vedly k založení bezpečnostních organizací, kterými byly SEATO a CENTO, jež měly být jakousi obdobou NATO. Jejich role byla ovšem velmi omezená a tyto organizace nikdy nedosáhly pozice Severoatlantické aliance," uvedl například politolog Petr Suchý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video