Potvrzeno. USA hlásí první případ přenosu viru zika pohlavním stykem

  • 271
Virus zika, který pravděpodobně způsobuje vývojovou poruchu mozku lidských plodů, se může přenášet i pohlavním stykem. První takový případ potvrdili lékaři v americkém Dallasu. Nakažený člověk nebyl nikde v oblasti, kde se virus vyskytuje, ale partner se vrátil z Venezuely.

„Podrobnosti případu stále vyhodnocujeme, ale možnost, že došlo k přenosu viru při sexuálním kontaktu, je v tomto případě pravděpodobná,“ citovala místní úřady agentura Reuters.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučilo Američanům, kteří cestovali do zemí, kde se virus šíří, aby při sexu používali kondom. Těhotné ženy by se pak měly zcela vyhnout kontaktu se spermatem těchto mužů.

Přestože je případ z Dallasu aktuálně zatím prvním potvrzeným přenosem viru pohlavním stykem, už v minulosti se ukázalo, že přenašeči nejsou jen komáři. Deník New York Times připomíná případ z roku 2008, kdy se virem zika nakazil v Africe odborník na malárii. Brzy po jeho návratu do Severní Karolíny se virem nakazila i jeho manželka. Naopak všechny jejich čtyři děti zůstaly zdravé.

Podle expertů přenos viru sexem významně ztíží snahu podchytit ho a zabránit jeho šíření do dalších částí světa. Přesto je ale tento způsob přenosu stále považován za vzácnost ve srovnání s šířením ziky skrze komáry, kteří virus přenesli už do více než 20 zemí Latinské Ameriky a Karibiku.

Vyhlášen stav nouze

Hlavním ohniskem onemocnění je Jižní Amerika. Světová zdravotnická organizace (WHO) už ale varovala, že by se virus mohl rozšířit i do Afriky a Asie - tedy kontinentů s nejvyšší porodností na světě. V pondělí vyhlásila kvůli viru celosvětový stav nouze (více čtěte zde).

Virus zika

Agentura Organizace spojených národů vytvořila také zvláštní celosvětový tým pro boj s virem a chce využít mimo jiné zkušeností z krize kolem epidemie eboly v západní Africe.

Podle WHO je nyní třeba v Latinské Americe dobře informovat těhotné ženy, jak se mají chovat, aby se nemoci vyhnuly. Virus zika přenášený komáry druhu Aedes aegypti pravděpodobně způsobuje mikrocefalii, tedy vývojovou poruchu, která předčasně ukončuje růst mozku lidského plodu.

Podle WHO se sice spojení mezi virem a uvedenou vývojovou poruchou ještě zcela neprokázalo, dokud se ale nepotvrdí opak, je třeba virus za viníka poruchy považovat. Kromě dobré informovanosti těhotných žen je podle organizace zapotřebí také hromadné zapojení celých komunit do boje proti šíření nemoci v oblastech s vysokým výskytem komárů.

Zkušenosti z boje s ebolou

Při boji proti viru zika chce WHO využít zkušeností ze střetu s ebolou. Stav nouze, který platí od pondělí, WHO naposledy vyhlásila v roce 2014 právě kvůli její epidemii. Čelila tehdy kritice, že na šíření viru, který v západní Africe zabil přes 11 tisíc lidí, zareagovala příliš pozdě.

„Musíme ustavit kontrolní a pozorovací střediska v nízkopříjmových a středněpříjmových zemích, abychom mohli brzy zaznamenat jakékoli změny v případech mikrocefalie,“ uvedl Anthony Costello, který má při WHO na starosti zdraví dětí a dospívajících.

Celosvětově by tak mohlo vzniknout asi dvacet až třicet kontrolních středisek, především v chudých zemích, kde je nedostatečná lékařská péče.

„Z mého pohledu je klíčové, zda se nám podaří virus zika lépe diagnostikovat,“ řekl Costello. „Zatím je předčasné spojovat případy v jiných oblastech, protože pokud je žena nakažena v raném stádiu těhotenství, může trvat několik měsíců, než se případy mikrocefalie objeví,“ dodal.

Výroba vakcíny potrvá roky

V rámci mezinárodního nouzového stavu mohou být státy bez případů nákazy vyzvány, aby podnikly taková opatření, která by šíření viru zabránila. Důvodem vyhlášení není virus samotný, ale především jeho možná spojitost s mikrocefalií. U běžných jedinců virus vyvolává několikadenní horečky, jinak je však ve většině případů průběh onemocnění mírný. Ohrožení představuje právě jen pro těhotné ženy a jejich plody.

Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína. Podle WHO je její výroba otázkou spíše let než měsíců. Zatím nejsou jasné všechny způsoby, jimiž se virus přenáší.

Šíření viru zika

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue