USA docházejí peníze na válku v Iráku

  • 65
Americká armáda už utratila většinu ze 65 miliard dolarů, které jí přisoudil Kongres na válku v Iráku a v Afghánistánu. Kontroloři z federálních úřadů proto upozornili, že Pentagonu bude letos chybět přes 12 miliard dolarů. Bílý dům je přesvědčen, že se peníze najdou.

Na utrácení válečného rozpočtu dohlíží nezávislá komise GAO, kterou ustavil Kongres.

Ta varovala, že kvůli rostoucím výdajům v Iráku nezbývají finance na vojáky v jiných zemích. Dosud USA na boj s terorismem utratily dvojnásobek českého ročního rozpočtu.

Chybí peníze na výcvik
Schodek, kterému se americká armáda nevyhne, prý negativně ovlivní trénink a zásobování v Afghánistánu i dalších státech. Už tak údajně nedostatek peněz zkomplikoval opravu vybavení v Iráku, tamní výcvik i lety pilotů, odvolal se na nález komise deník Washington Post.

Armáda má dokonce podle některých zdrojů problémy s proplácením honorářů najatým bezpečnostním agenturám, které pro ni pracují mimo hlavní válečné zóny. Trent Duffy, mluvčí Bílého domu, přesto listu Washington Post řekl, že prezident Bush je přesvědčen, že žádné extra peníze nebudou letos potřeba.

George Bush ale požádal o zvláštní pětadvacetimiliardovou injekci na období od října, kdy skončí fiskální rok, do února, kdy předstoupí před Senát, aby pro vojáky vymohl další miliardy.

V americkém parlamentu zpráva komise GAO okamžitě upoutala pozornost demokratických zákonodárců, kteří poukázali na nehospodárnost Bushových kroků.

"Prezident Bush jednoduše nezvládl válku proti terorismu a v Iráku," rozčiloval se podle listu Washington Post Mark Kitchens, poradce prezidentského kandidáta Johna Kerryho.

Skutečnou příčinou, proč válečný rozpočet není dnes dostatečný, je podle GAO fakt, že v původní verzi se počítalo se snižování armádních stavů v Iráku ze 130 tisíc vojáků na 99 tisíc.

Kvůli eskalaci násilí ale musely být tamní jednotky naopak posíleny. Nemalou část zvýšených nákladů spolknou také platby za logistické služby společnosti Halliburton nebo za intenzivnější provoz letectví.

Běžní Iráčané mají smůlu
S rozdělováním peněz v Iráku souvisí také nález amerického ministerstva zahraničí, jehož zaměstnanci deníku Los Angeles Times přiznali, že rekonstrukce Iráku je zaměřena až příliš na velké projekty a naproti tomu zapomíná na vytváření pracovních míst pro Iráčany.

Chybou prý je, že o zakázkách rozhodují hlavně ministerstvo obrany a častokrát navíc z Washingtonu, nikoli přímo z Bagdádu. "Jsem skeptický k tomu, že lidé, kteří tam nikdy nebyli, budou vědět, jak to tam vypadá," postěžoval si jeden prominent z úřadu Colina Powella.

Pentagon je ale přesvědčen, že ministerstvo zahraničí by jeho práci nezvládlo o moc lépe. "Obávám, že by to nedělali tak dobře, jak si myslí," citovaly Los Angeles Times armádního důstojníka.


Nejlepší videa na Revue