Robot Talon na spojenecké základně v Afghánistánu

Robot Talon na spojenecké základně v Afghánistánu | foto: ISAF Photos

USA darovaly českým vojákům osm pyrotechnických robotů

  • 4
Osm nových robotů na zneškodňování výbušnin a další materiál získali vojáci 15. ženijní brigády v Bechyni darem od USA. Specializované vybavení celkem za 3,2 milionu dolarů pochází z amerického grantového programu určeného pro boj s terorismem a pro nasazení v operaci ISAF v Afghánistánu.

Osm souprav pyrotechnických robotů Talon je určeno k zneškodňování výbušných náloží. Česká armáda dosud takový typ středního víceúčelového robota neměla.

Čeští vojáci používají jiné větší stroje Theodor. Talon však dobře z působení v afghánské provincii Lógar, kde s půjčeným robotem měli možnost pracovat.

Robot Talon

Vyrábí firma QinetiQ a je primárně určen k zneškodňování výbušných náloží. Existují však i další verze, například průzkumná, protichemická nebo vybavená zbraňovými systémy. Pohybuje se na pásech a může být dálkově ovládán až na vzdálenost jednoho kilometru. Podvozek zvládne pohyb v písku, ve vodě i sněhu a zdolá například i schody. Energii zajišťují dobíjecí lithiové baterie s výdrží až sedm dní. Poprvé byl robot nasazen v misi v Bosně v roce 2000.

"Česká republika se stala v NATO jednou z vedoucích zemí v oblasti pyrotechnických operací," konstatoval při slavnostním předání daru americký velvyslanec Norman Eisen.

Čeští vojáci získali roboty v rámci amerického grantového programu "Security Assistance". Ten je zaměřen na pomoc spojencům při boji s terorismem a pro nasazení v operaci ISAF v Afghánistánu.

Kromě robotů získali specialisté z Bechyně také dvanáct souprav pro noční vidění, čtyři ochranné pyrotechnické obleky EOD-9, čtyři spektrometry pro určování chemických látek používaných při výrobě podomácku vyráběných výbušnin, osm souprav speciálního nemagnetického nářadí a 48 detektorů kovů.

"Tímto darem, který jsme dnes obdrželi, budeme schopni připravovat naše vojáky v domácích podmínkách ještě předtím, než budou nasazeni do operace," uvedl zástupce náčelníka Generálního štábu Miroslav Žižka.

Dodávky od americké strany paří mezi nejvýznamnější mimorozpočtové zdroje českého ministerstva obrany. V rámci několika specializovaných programů získala obrana od roku 1996 od USA vybavení a materiál za 142 milionů dolarů.

V posledních letech šlo hlavně o informační a komunikační systémy, zbraňové systémy letounů, vybavení posádek vrtulníků, jednotek speciálních sil, sil rychlé reakce a chemického vojska.

, natoaktual.cz

Video