USA daly armádě unikátní trenažér

  • 5
Spojené státy darovaly české armádě dělostřelecký simulační trenažér. Speciální počítačový systém za 4 miliony dolarů, který využívá virtuální realitu, získala Česká republika v rámci amerických obranných investic do zahraničí.

Systém ATTSCz (Artillery Training and Simulation System), který americká armáda předá české straně 16. prosince, bude patřit do rozsáhlého vybavení armádního Střediska simulačních a trenažérových technologií ve Vyškově.

"Pro laika vypadá systém jako počítačová učebna," řekl Pavel Kočvara z armádního Ředitelství výcviku a doktrín ve Vyškově.

Nastínil přitom, že jde o sestavu 16 počítačů, zařízení, které používají dělostřelečtí pozorovatelé v terénu a speciální softwarové vybavení.

Od nové simulační technologie si armáda slibuje, že umožní zefektivnit výcvik dělostřeleckých pozorovatelů. Jejich práci lze přirovnat například k leteckým návodčím, kteří navádějí ukryti na území nepřítele letouny na protivníkovi jednotky.

"Dělostřelecký pozorovatel udává dělostřelcům přesné koordináty, kam a jakým způsobem mají pálit. Jsou to klíčoví vojáci," konstatoval Kočvara.

Díky novému trenažéru získají tito pozorovatelé rutinní návyky při ovládání sledovacích přístrojů a vyhodnocování situace. "Přístroje musí bezvadně ovládat, v ostré akci se nemůže pozorovatel na místě zabývat tím, jak třeba dálkoměr správně nastavit, vše musí mít zautomatizované," vysvětlil Kočvara.

Jak dodal, dosud výcvik probíhal pouze modelově. Díky simulační technologii však bude voják reagovat na skutečné situace.

Jako na bitevním poli
Dělostřelecký trenažér ATSSCz vyvinula zbrojní společnost Fidelity Technologies pro americkou armádu. Jde o velmi ekonomicky výhodnou formu, jak cvičit dělostřelecké pozorovatele, velitele operací i dělostřelce, aniž by armáda musela utrácet za drahou cvičnou munici.

Systém pracuje s propracovanou technologií virtuální reality, pomocí které může řídící cvičení vytvářet takřka reálná prostředí a zobrazovat jej studentům na osobních počítačích. Před vojáky na monitorech se tak pohybují po vymodelovaných krajinách realisticky vyhlížející tanky, transportéry nebo pěší jednotky.

Systém umí pracovat i s takovými detaily jakými jsou roční období, počasí nebo den a noc. Pohyb jednotek je naprogramován přesně podle parametrů jednotlivých vozidel a terénu.

Realistickou situaci na bojišti systém přenáší do počítačů cvičících a do sledovacího zařízení dělostřeleckého pozorovatele. Zařízení se prakticky neliší od skutečných přístrojů, které by pozorovatel používal v boji.

Na vymodelovanou počítačovou simulaci musí pozorovatel reagovat, předvídat pohyb protivníkových jednotek či správně zadávat parametry palby. U dalších počítačů pak může sedět například velitel dělostřelecké baterie a jeho muži, kteří pomocí počítačů podle koordinátů pálí na virtuální cíle. Všichni pak okamžitě vidí, jak byli společně úspěšní.

Tiskárna map i systém MILES
V rámci programu obranných investic do zahraničí získává pravidelně materiální pomoc v hodnotě desítek milionů dolarů řada zemí po celém světě včetně České republiky.

V současnosti se pomoc Američanů přesouvá do jiných zemí směrem na východ. Loni Česká republika získala od USA v hodnotě 10 milionů dolarů.

Obranné investice nejsou finančního ale materiálního rázu. Česká armáda tak získala například rakety SIDEWINDER pro letouny.

Díky americkému programu obranných investic v zahraničí má česká armáda k dispozici i laserový simulátor soubojů MILES za více jak 150 milionů korun nebo moderní velkokapacitní tiskárnu v kartografickém pracovišti v Dobrušce za 60 milionů korun.

V rámci programu platí USA českým vojákům i jazykové kurzy nebo speciální odborné stáže v zahraničí.

Program vojenské pomoci v zahraničí směřují USA tradičně ke svým významným spojencům nebo zemím v zájmových oblastech. Na seznamu zemí tak figuruje více než šest desítek států po celém světě včetně Bosny a Hercegoviny, Džibuti, Afghánistánu, Kambodži nebo Tanzánie.

Pozorovací systém z dělostřeleckého trenažéru ATSSCz, který získala česká armáda v rámci amerických obranných investic do zahraničí.

, natoaktual.cz

Video