USA dají Pákistánu miliardu dolarů

  • 3
Spojené státy Americké poskytnou Pákistánu pomoc v hodnotě jedné miliardy dolarů, sníží dluh této země a zruší sankce zavedené předchozí vládou. Tímto prohlášením zahájil prezident Spojených států George Bush společnou tiskovou konferenci po schůzce s pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem. Oba prezidenti se dále shodli na tom, že oddíly opozičního Severního spojenectví by se při postupu na jih Afghánistánu neměly pokoušet obsadit hlavní město Kábul.

Kábul - neutrální zóna
Afghánistán by měl po porážce fundamentalistického Talibanu být pod kontrolou
koaličního uskupení složeného ze zástupců všech kmenů. Město by mělo být demilitarizováno a stát se neutrální zónou.

Pokud opozice do Kábulu vstoupí, staneme se svědky stejných zvěrstev jako po odchodu Sovětů z Afghánistánu před deseti lety.  "Budeme podporovat naše přátele, aby postupovali na jih, na planinu Šomalí,...ale ne do samotného Kábulu," poznamenal Bush.

Mušaraf: Začátek nové éry vztahů s USA
Ohledně nepotvrzených zpráv, že islamista Usáma bin Ládin disponuje jadernými zbraněmi, Bush řekl, že to neví, ale takováto tvrzení jen představují "další důvod" k jeho pronásledování a dopadení.

USA uvolní 28 stíhacích letounů F-16, které byly Pákistánu prodány v 80. letech, kdy byl spojencem proti Sovětskému svazu. Kongres je však později zadržel, protože Islámábád rozvinul jaderné zbraně. Rovněž zruší zbývající sankce proti Pákistánu, z
nichž některé byly zavedeny po Mušarafově nástupu k moci vojenským převratem v roce 1999. 

Bush slíbil, že podpoří snížení pákistánského dluhu vůči USA, jenž dosahuje částky přes 38 miliard dolarů.  Mušaraf prohlásil, že ve vztazích mezi oběma zeměmi začalo
nové období. Pákistán rozvíjí "velmi trvalé vztahy" se Spojenými státy, zdůraznil.

Islámábád byl jedním z klíčových spojenců Washingtonu během studené války, kdy hlavní nepřítel Pákistánu Indie se klonila spíše na stranu Sovětského svazu. V posledních letech se ovšem vztahy USA s Indií poněkud oteplily, zato Pákistán byl obviněn, že na rozdíl od Indie například potlačuje demokracii.

Po zářijových teroristických útocích na New York a Washington a následné americké vojenské kampani, jejímž cílem je dosáhnout vydání pravděpodobného autora atentátů Usámy bin Ládina, jenž je pod ochranou afghánského Talibanu, se stal Pákistán znovu zásadním spojencem USA, nejen kvůli své geografické poloze, ale i
svým vztahům s režimem Talibanu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video