USA chystají půdu pro soud se Saddámem

  • 11
Spojené státy vyslaly o víkendu do Iráku padesátičlennou skupinu právníků a expertů, kteří mají shromáždit důkazy proti nejvyšším představitelům bývalé irácké vlády včetně Saddáma Husajna a připravit proces proti nim.

Svržený irácký diktátor, kterého americká armáda drží na utajovaném místě v Iráku, se tak možná už za několik měsíců dočká soudního přelíčení.

Všechno zatím nasvědčuje tomu, že proces by měl proběhnout na iráckém území. Také spojenecká koalice je toho názoru, že o tom, jak bude Saddám souzen, rozhodnou sami Iráčané.

Hojšar Zibarí, který se v prozatímní vládní radě věnuje zahraničním záležitostem, v neděli prohlásil, že Iráčané chtějí soudit šestašedesátiletého exdiktátora doma.

"Saddám bude postaven před irácký soud. Jakmile budeme mít vlastní vládu, požádáme koalici, aby změnila Saddámův status a předala ho do rukou irácké vlády," řekl v rozhovoru, který v neděli otiskl arabský list Aš-Šark al-Avsat.

Zatím panují otazníky nad tím, zda se procesu v Iráku zúčastní také zahraniční právníci. Není ani jasné, jaké tresty bude moci budoucí tribunál vynášet. Prezident USA George Bush už se nechal slyšet, že by měl být Saddám popraven.

"Je to nechutný tyran, který si zaslouží nejvyšší trest," řekl krátce po Saddámově zadržení. Iráčané ho chtějí soudit mimo jiné za genocidu a zločiny proti lidskosti.
Koalice vedená USA stále doufá, že i přes nárůst teroristických útoků v poslední době bude moci předat moc dočasné irácké vládě 30. června.

Irácká vládní rada nyní sestavuje tribunál, před nímž má Saddám stanout. Vyslaní američtí experti mají podle ministerstva spravedlnosti Spojených států především Iráčanům pomoci sestavit právní podklady a probrat se tisíci stran důkazů a právních expertiz.

K americkým vyšetřovatelům se mají připojit také Britové, Španělé a Australané. Americké jednotky zadržely bývalého diktátora loni 13. prosince v "pavoučí díře" nedaleko Tikrítu.

Saddám napsal rodině
Saddám mohl v zajetí napsat dopis své rodině. Ten byl podle agentury Reuters prostřednictvím členů Mezinárodního Červeného kříže ve čtvrtek doručen jeho nejstarší dceři Ragdě, pobývající v Jordánsku.

"Bylo to osobní sdělení, dopis neměl politický obsah," citoval Reuters mluvčího MVČK v Ammánu. Saddám má vzhledem k tomu, že mu byl přiřknut status válečného zajatce, mimo jiné právo na návštěvy Červeného kříže i na kontakt se svou rodinou.

Ta se nyní snaží obstarat mu obhájce, který by ho zastupoval v budoucím procesu. Saddámovy dcery nyní žijí v paláci v Ammánu, který jim poskytl jordánský panovník. Vůči svému otci zůstaly Ragda a Rana loajální, přestože v roce 1996 byli na jeho rozkaz zavražděni oba jejich manželé.


Video