USA chtějí v Evropě rakety proti Íránu

  • 185
Spojené státy zvažují možnost rozmístit v Evropě protiraketové střely proti případným útokům z Íránu. Ten podle podezření západních odborníků tajně vyvíjí jaderné zbraně a raketové nosiče. Washington nyní zjišťuje, která evropská země by mu to dovolila, píše německý deník Süddeutsche Zeitung.

Washington podle deníku zkoumá bilaterální smlouvy s jednotlivými spojeneckými státy v Evropě, aby zjistil, v kterých zemích by to nezpůsobovalo větší potíže.

Státy, které budou s umístěním souhlasit, by mohly získat mimořádnou hospodářskou pomoc, píše list s odvoláním na nejmenovaného vysokého amerického diplomata.

Podle tohoto zdroje by USA nejraději vytvořily společný systém protiraketové obrany s Evropou, ale naděje, že by v rámci NATO došlo v této otázce k rychlé dohodě, je malá.

Proto by se Washington rád dohodl individuálně s některými východoevropskými státy.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher, oslovený novináři v této záležitosti, uvedl pouze tolik, že o tom nemá žádné informace. "Protiraketová obrana je však pro USA rámcově velmi důležitá," dodal.

Podle listu však může být za zveřejněním těchto úvah také snaha vyvinout tlak na západoevropské členy aliance s cílem dovést jednání o společné obraně k brzkému úspěšnému závěru.

V opačném případě se Američané asi obrátí v prvé řadě na Rumunsko a Bulharsko, které do NATO teprve kandidují a mají z hlediska daných potřeb nejlepší polohu, cituje deník německého odborníka.

Spekulace o íránských raketách se opět objevily, když koncem září během vojenské přehlídky, které se v Teheránu účastnili přední íránští představitelé, bylo poprvé k vidění hned několik raket středního doletu Šiháb-3. Šest střel neslo nápisy vyhrožující USA a Izraeli. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video