V Bostonu demonstrovala krajní pravice, postavily se jí desetitisíce lidí

  • 827
Při sobotních demonstracích v americkém Bostonu zadržela policie 27 lidí. Na sobotu ohlásili pochod konzervativní aktivisté, kteří akci označili za shromáždění na podporu svobody projevu. Jejich počet ale mnohonásobně překonali účastníci protiakce odsuzující rasismus, neonacismus a nadřazenost bílé rasy. V bostonských ulicích jich bylo až 40 tisíc.

Od neonacismu a bělošského nacionalismu se sice organizátoři předem distancovali, na pochod však podle agentury Reuters pozvali několik krajně pravicových řečníků. Existovaly proto obavy, že by se mohlo jednat o akci podobnou demonstraci bělošských rasistů ve Virginii z minulého víkendu, jež přerostla v násilnosti (více čtěte zde). V Bostonu bylo rozmístěno na 500 policistů, aby zabránili případným střetům.

Někteří policisté byli v uniformách zásahové jednotky, jiní v civilu. Jejich úkolem bylo udržet oba tábory oddělené. Bostonský starosta Marty Walsh i massachusettský guvernér Charlie Baker ujistili, že ve městě, jež je označováno za kolébku americké svobody, nebudou extremistické projevy tolerovány.

Jak uvedla agentura AP, žádná úmrtí ani zranění nebyla z Bostonu hlášena. Většina zatčení byla kvůli výtržnictví. Někteří ze zadržených prý útočili na policisty, házeli na ně mimo jiné kameny a láhve.

Policisty v Bostonu i demokratického starostu města pochválil na Twitteru také prezident Donald Trump. „Zdá se, že je v Bostonu spousta agitátorů proti policii. Policisté ale vypadají zkušeně a neústupně. Díky,“ uvedl Trump.

Odpůrci neonacistů přišli v Bostonu na své shromáždění v černém s hesly Miluj svého souseda, Odmítej fašismus nebo Nenávist nikdy Ameriku velkou neučiní. Jeden z transparentů nesl nápis Rozdrť bělošskou nadřazenost. Podle policie bylo na tomto shromáždění nejméně 15 tisíc lidí, další zdroje odhadují, že se pochod táhl ulicemi v délce tří kilometrů.

Televizní kamery zachytily incident, při němž účastníci prvního shromáždění bouřlivě zahnali muže, který přišel na akci konzervativců v kšiltovce, jakou nosil při kampani Donald Trump. Další ale horlivce zklidnili a umožnili pronásledovanému dostat se na místo „jeho“ shromáždění. Černě odění aktivisté také vyrvali americkou vlajku z rukou starší ženě, která pak zakopla a spadla.

„Akce se rozpadla“

Odpůrci nacionalismu obklopili z mnoha stran altán v parku, kde měli sraz konzervativní aktivisté, jež svolala na poledne místního času (18:00 SELČ) bostonská koalice za svobodu slova. Ta ale akci podle listu Boston Globe předčasně rozpustila.

Policie ve 13:30 místního času oznámila, že shromáždění za svobodu slova skončilo. Policisté poskytli eskortu účastníkům původní akce a odváděli je davem odpůrců do bezpečí. Podle AP se na shromáždění dostavilo jen několik desítek lidí. Agentura citovala jednoho z organizátorů, podle něhož se akce „rozpadla“.

Vzestup krajní pravice

Fašisté v USA hýří energií, úřady spěšně odstraňují pomníky Konfederace

Sobotní akce byly povoleny, ale zakázány byly jakékoli druhy ostrých předmětů včetně tyčí s prapory, protože ty mohou být použity jako útočná zbraň, jak tomu bylo v některých případech v Charlottesvillu.

Bostonská koalice za svobodu slova ujistila, že nehodlá poskytnout prostor rasismu ani nenávisti. Mezi řečníky ale měli být osoby spojované s radikálními kruhy, například Kyle Chapman, který sám sebe na Facebooku označuje za „hrdého amerického nacionalistu“. K účasti organizátoři vyzvali konzervativce, tradicionalisty, příznivce prezident Trumpa a všechny, kdo se těší ze svobody slova.

Mezi účastníky protiakce byli většinou levicově smýšlející lidé, například stoupenci hnutí Na životech černochů záleží - Black Lives Matter.

Demonstrace proti rasismu se v sobotu konala také v Atlantě, kde se dav vydal na pochod do centra města k domu zesnulého černošského duchovního a aktivisty Martina Luthera Kinga, či například ve městě Laguna Beach v Kalifornii.

V texaském Dallasu museli policisté zasahovat proti stovkám demonstrantů na místním hřbitově, kde se znepřátelené skupiny střetly ve sporu o odstranění konfederačního pomníku. Lidé na obou stranách měli u sebe zbraně. Na shromáždění proti rasismu se před tím ve městě sešlo asi 2300 lidí a požadovali svržení soch připomínajících Konfederaci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video