USA a Rusko našly společnou řeč o Iráku

  • 224
USA a Rusko plánují společné řešení irácké krize. Bude hájit zájmy světa, shodli se po telefonu prezidenti George Bush a Vladimír Putin. Chtějí urychlit rozhodování Rady bezpečnosti OSN, která zvažuje, zda se přiklonit k úderu nebo dát ještě šanci diplomacii.

"Během diskuse o Iráku obě strany vyjádřily zájem urychlit práci v Radě bezpečnosti OSN vypracováním plánu postupu, který vezme v potaz zájmy světového společenství," píše se v prohlášení, které vydal Kreml.

Telefonní rozhovor mezi americkým prezidentem a jeho ruským protějškem se podle Moskvy uskutečnil na žádost Washingtonu.

Moskva ovšem dala jasně najevo, že nepodpoří rezoluci podporující automaticky válku. "Jsme připraveni s našimi kolegy hovořit, ale nechceme bojovat," prohlásil Putin.

USA, Velká Británie a Španělsko nedávno předložily novou rezoluci k Iráku prosazující úder. Podle návrhu Irák promarnil poslední šanci odzbrojit.

Současně odpůrci války představili mírové memorandum. Francie, Rusko a Německo za podpory Číny prosazují posílení zbrojních inspekcí a jejich prodloužení o čtyři měsíce.

Oznámení o telefonátu Bushe s Putinem přišlo těsně před začátkem zasedání Rady bezpečnosti OSN, která se snaží najít řešení irácké krize.

Jednání může ovlivnit, jak se Irák postaví k příkazu Hanse Blixe. Šéf zbrojních inspektorů nařídil Bagdádu, aby do 1. března začal ničit rakety Samúd 2, přesahující dolet 150 kilometrů stanovený rezolucemi OSN.

"Irák na žádost odpoví formou dopisu, který pošle Radě bezpečnosti během 48 hodin, aby splnil stanovenou lhůtu," řekl agentuře Reuters irácký představitel, který si nepřál být jmenován.

Bagdád nedávno oznámil, že požadavek na zničení raket pečlivě studuje. "Jsem skeptický," komentoval irácké úmysly Blix.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video