USA pomáhá Sýrii zejména dodávkou potravin.

USA pomáhá Sýrii zejména dodávkou potravin. | foto: Profimedia.cz

Washington musí v Sýrii pomáhat tajně a prohrává boj o srdce a duše

  • 4
Spojené státy pomáhají lidem v Sýrii, kteří už dva roky trpí následky těžkých bojů. V rámci ochrany humanitárních pracovníku se tím však nechlubí a o jejich pomoci se tak téměř neví. To potvrzují i názory většiny Syřanů, kteří v USA stále vidí svého nepřítele.

"Američané pro nás nikdy nic neudělali, prostě vůbec nic," cituje rozhořčeného Mohameda Wajsího server washingtonpost.com. Wajsí provozuje v syrském Allepu malý obchod s potravinami. Každý den tak vyráží do nedaleké pekárny, kde nakupuje zásoby chleba. Neví však, že právě tato pekárna je zcela závislá na dodávkách mouky zajištěné Spojenými státy. Když se padesátiletého obchodníka zeptáte, kdo mouku do obchodu dodává, chvíli zapřemýšlí, a pak nepříliš přesvědčivě řekne: "Asi členové fronty An-Nusra."

Děti žijí v jeskyních a pijí vodu z řeky, líčí Češka válku v Sýrii

Mluví o skupině povstalců, kteří před několika dny potvrdili své vazby na teroristickou organizaci al-Káida (více čtěte zde). Wajsí by tak byl jistě překvapen, že každý den prodává chléb upečený z mouky jejich úhlavních nepřátel – Spojených států. Ty se rozhodly Sýrii pomáhat v tajnosti, zejména kvůli ochránění humanitárních pracovníků a Syřanů, kteří od nich odebírají zboží.

Spojené státy dosud vynaložily na humanitární pomoc Sýrii kolem 385 milionů dolarů (asi 7,6 miliardy korun). Jedná se asi o třetinu celkového objemu pomoci, kterou přislíbily světové velmoci. Nezanedbatelným problémem je pak také samotné využití financí přímo v Sýrii. Do oblastí ovládaných rebely se totiž oficiální humanitární pracovníci dostávají jen velmi obtížně, což potvrzují i lidé z mise OSN se sídlem v Damašku.

Amerika je náš nepřítel, myslí si Syřané

Vládní špičky USA z peněz na pomoc Sýrii uvolnily 90 milionů dolarů pro nevládní organizace, které v utajení operují na územích ovládaných rebely. Kvůli bezpečnosti pracovníků však Washington musí pomáhat tajně a nemůže si tak skrze dodávky jídla vylepšovat svoji image.

Takzvané "získávání srdcí a duší" prostřednictvím humanitární pomoci je často kritizováno, o současné pomoci Ameriky v Aleppu však ví o jen málokdo a obrázek USA tak zůstává u místních stále stejný.

"Amerika je náš největší nepřítel," tvrdí rezolutně třiačtyřicetiletý Ali Mahmúd al-Kak, bývalý řidič taxíku. V ruce si však při tom nese chléb upečený z mouky dodané Američany. Nenávistné postoje Syřanů se mnohým humanitárním pracovníků nelíbí. "Syřané tvrdí, že jim vůbec nepomáháme. To nás frustruje, protože to není pravda," uvedl jeden z amerických úředníků dohlížejících na humanitární akce.

Jak můžete pomoci?

Český červený kříž
Distribuce potravin a přikrývek, poskytování zdravotnické pomoci a dodávky léčiv.
číslo účtu 222885/5500, variabilní symbol 333
nebo DMS CCK na telefonní číslo 87 777.

Člověk v tísni
Přímá humanitární pomoc raněným a lidem, kteří museli prchnout ze svých domovů. ČvT dále podporuje podzemní síť syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus.
č. ú. 92329232/0300
DMS SYRIE na telefonní číslo 87 777.

Charita ČR
Pomoc při distribuci jídla a jiné materiální pomoci obyvatelům v zasažených městech i uprchlíkům.
č. ú. 55660022/0800 , var. s. 182
DMS CHARITACR na telefonní číslo 87 777

Cena všech DMS 30 Kč, z nichž 27 Kč jde na pomoc Sýrii.

Zdroj: MF DNES

Podle posledních statistik mouka dodaná Američany nakrmí denně 210 tisíc lidí a pomohla vyřešit akutní nedostatek chleba, který zapříčinila tuhá zima.

Spojené státy však nepomáhají pouze dodávkami potravin, v Sýrii pod jejich záštitou funguje 144 polních nemocnic. Kritický region kolem města Aleppa pak masivně podporuje také Turecko, které zde dosud poskytlo nejvíce humanitární pomoci vůbec. Každý den o sobě dávají vědět i francouzští Lékaři bez hranic, kteří zde provozují kliniku.

Přímo v Aleppu operuje také česká organizace Člověk v tísni. Podobně jako Američané zde provozuje malou pekárnu nebo pomáhá s likvidací kupících se odpadků, ze kterých se šíří nakažlivé choroby (na snímky ČvT z Aleppa se podívejte zde).

Pomoc je nedostatečná

I ti, kteří o americké pomoci v oblasti dodávek potravin ví, však na Spojené státy nepějí jen chválu. "Ano, Amerika nám hodně pomáhá hlavně s jídlem. To ale nestačí, vždyť je to země, která má neuvěřitelnou sílu," vysvětluje Abu Omar, který se stará o distribuci amerických potravin. Jedním dechem dodává, že Aleppo musí každý den odolávat leteckým útokům a Amerika s tím vůbec nic nedělá.

Pro mnoho Syřanů však i samotné jídlo představuje obrovskou pomoc. V Aleppu je totiž v současné době velkým problémem i přístup k obyčejné pitné vodě, což má za následek celou řadu nemocí, kterým trpí zejména děti.

"Bez téhle pomoci bychom byli blízko smrti," tvrdí Amina al-Ibrahimová a ukazuje při tom na malou krabičku s jídlem, kterou dostala před několika hodinami. Sama neví, od koho přesně jídlo pochází. "Opravdu bych to moc chtěla vědět, už jenom kvůli tomu, abych těm lidem mohla poděkovat," vysvětluje.

Dva roky trvající konflikt v Sýrii si podle posledních statistik vyžádal přes 70 tisíc mrtvých, milion Syřanů pak ve strachu prchlo ze země a vyhledalo azyl v sousedních státech, zejména v Jordánsku, Turecku a Libanonu (více o uprchlících čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video