Obyvatelé Pchjongjangu sledují zprávy o jaderném testu (6. ledna 2015).

Obyvatelé Pchjongjangu sledují zprávy o jaderném testu (6. ledna 2015). | foto: AP

O přesunu jaderných zbraní do Jižní Koreje nejednáme, tvrdí USA

  • 20
USA a Jižní Korea po severokorejském testu údajné vodíkové bomby nezvažují opětovné přesunutí jaderných zbraní do Jižní Koreje. V pondělí to podle agentury Reuters prohlásil nejmenovaný americký činitel. Takové jednání by podle něj mohlo eskalovat v závody ve zbrojení.

Zdroj Reuters potvrdil, že Washington a Soul jednají o vyslání dalších „amerických strategických prostředků“ do oblasti. Tím se ale podle něj myslí rozmístění takových prostředků, jako jsou bombardéry schopné nést jaderné zbraně, spíše než rozmístění amerických atomových zbraní v Jižní Koreji, odkud Američané v roce 1991 svoje jaderné rakety stáhli.

„Opětovné přesunutí jaderných zbraní na poloostrov povede k tomu, že si sousedé začnou klást otázky, co mají dělat, a to by v regionu mohlo rychle eskalovat v závody ve zbrojení,“ uvedl podle Reuters nejmenovaný činitel.

Napětí mezi Jižní Koreou a jejím nepřátelským severním sousedem se od údajné úspěšné zkoušky miniaturizované vodíkové bomby provedené minulý týden KLDR podle pozorovatelů opět prohloubilo (více o testu čtěte zde). Odborníci se shodují, že Pchjongjang skutečně provedl čtvrtý jaderný test, pochybují ale, že to byla vodíková bomba (psali jsme zde).

Severokorejský vůdce už dříve test označil za „sebeobranný krok“, jehož smyslem je ochránit oblast před „nebezpečím jaderné války vyvolané imperialisty pod vedením Spojených států“.

Spojené státy ve zjevné demonstraci síly v neděli proletěly kolem KLDR s letadlem, jež může nést jaderné rakety.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video