USA a EU se shodly o Iráku

  • 7
Spojené státy a Evropská unie se shodly o Iráku. Chtějí, aby výcvik a vybavení iráckých bezpečnostních sil zajistilo NATO. "Shodli jsme se, že musíme rychle předat odpovědnost za Irák Iráčanům," řekl prezident USA George Bush. Pravidelný výroční summit EU a USA se konal na irském hradě Dromolandu.

Prezident George Bush přiletěl do Irska na summit s cílem získat vyšší míru podpory Evropy v Iráku, než měl dosud. A uspěl.

"Budeme spolupracovat na sestavení iráckých bezpečnostních a policejních sil, které budou schopny fungovat... Zůstaneme tak dlouho, jak to bude nutné, a pak odejdeme," potvrdil Bush záměry své vlády.

"Čím dříve budou Iráčané s to převzít péči o své bezpečnostní potřeby, tím dříve
naše mise skončí."

"NATO má schopnost a já se domnívám i odpovědnost pomoci iráckému lidu porazit teroristické nebezpečí, které ohrožuje jejich zemi," řekl Bush. Na nedávném summitu skupiny G8 (sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska) ovšem Francie a Německo tyto návrhy odmítly.

Nyní o pomoc požádala NATO výslovně nová irácká vláda. I když se těsně před summitem v Istanbulu stále jednalo, skutečnost, že EU přistoupila v závěrečné deklaraci na formulaci podporující iráckou žádost, dokazuje, že spory byly už vyřešeny.

Víc nás spojuje, než rozděluje
Stejně jako irský ministerský předseda Bertie Ahern a předseda Evropské komise Romano Prodi zdůraznil i Bush, že sdílené hodnoty, společná historie, síla mezilidských vztahů a rozsah obchodní výměny mezi Evropou a USA jsou silnější než
rozpory.

Bush připustil, že není v Evropě příliš oblíbený, ale řekl, že se nestará o popularitu. Snaží se dělat svou práci bez ohledu na výzkumy mínění.

Problémem byli vězni v Iráku
Ahern řekl, že dal Bushovi znovu najevo znepokojení nad zacházením s vězni v Iráku.

"Řekl jsem, že mi z toho je špatně, stejně jako je z toho špatně americkým lidem," konstatoval k tomu Bush. Podle jeho slov jde o izolované incidenty. "Nadělalo to škody," připustil současně a slíbil, že veškeré vyšetřování bude veřejné.

Musel ovšem přistoupit na větu v závěrečné deklaraci, která vyzývá k plnému respektování ženevských konvencí. Tyto dohody stanovují zásady pro nakládání s válečnými zajatci. USA trvají na tom, že je nikdy neporušily, ale jejich nakládání s Iráčany ve věznici Abú Ghrajb o tom vzbuzuje pochybnosti.

USA slibily, že budou chránit soukromá data
Pokud jde o terorismus, rozhodly se Evropa a USA posílit výměnu dat v mezinárodních financích a dopravě. Bush slíbil, že výměna dat směřuje k vyhledávání zločinců a že data zákonů dbalých občanů budou v USA chráněna.

Předseda Evropského parlamentu Pat Cox požádal ovšem právě tento týden o přezkoumání rozhodnutí evropské rady poskytovat data cestujících Spojeným státům.

Pravidelný výroční summit EU a USA se konal na irském hradě Dromolandu, 26. června 2004.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video