Syrský prezident Bašár Asad (archivní snímek z května 2009)

Syrský prezident Bašár Asad (archivní snímek z května 2009) | foto: Reuters

Cameron a Obama slibují Asadovi beztrestnost, pokud bude spolupracovat

  • 137
Americký prezident Barack Obama a britský premiér David Cameron nabídnou syrskému prezidentovi Asadovi bezpečí a dokonce beztrestnost, přijme-li nabídku na uspořádání konference o změně syrského režimu. Toto setkání vyvolané OSN by se mělo uskutečnit v Ženevě.

Po oddělených bilaterálních rozhovorech s ruským prezidentem Putinem na setkání skupiny G20 v Mexiku, kde si vyslechli jeho podporu, se americký prezident Obama a britský premiér Cameron rozhodli, že udělají vstřícný krok vůči autoritativnímu prezidentovi Sýrie Bašáru Asadovi.

Ostřelování měst pokračuje

Navzdory dohodě o dočasném příměří syrská armáda již desátý den ostřeluje centrální čtvrti města Homs.

Poblíž již čekají záchranné týmy Mezinárodního výboru Červeného kříže a syrského Červeného půlměsíce, avšak možnost evakuace obyvatelstva jim znemožňuje neustávající bombardování.

"Časně ráno bylo bombardování silné. Teď slyším dopadnout jeden dva granáty každou půlhodinu," řekl agentuře Reuters Valíd Faris žijící v Homsu.

Zdroj: ČTK

Špičky USA a Velké Británie slibují Asadovi beztrestnost, bude-li souhlasit s konferencí o změně režimu v Sýrii, kterou by OSN mohla uspořádat ve švýcarské Ženevě. Také bylo navrženo, že dva nejbližší transatlantičtí partneři zajistí Asadovi bezpečnou cestu na konferenci.

"Těžko se stane, že by se jeden z účastníků dobrovolně vydal mezinárodnímu trestnímu soudu," vysvětlil jeden z britských účastníků schůzky, proč je nutné zajistit Asadovi bezpečnou cestu a možnou beztrestnost. List The Guardian zdůraznil, že premiér Cameron se ještě nerozhodl.

Poté, co ruský prezident Vladimir Putin ujistil Brity a Američany o tom, že nemusí podporovat setrvání Asadova režimu věčně, hodlá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová přesvědčit bývalého generálního tajemníka OSN Koffiho Annana, aby místo plánovaného vytvoření kontaktní skupiny pro Sýrii raději uspořádal konferenci podle úspěšného modelu použitého v případě Jemenu. V únoru byla jemenskému prezidentovi Alímu Sálihovi zajištěna imunita navzdory masakru civilistů, a nyní se v Jemenu chystá nová ústava poté, co Sálih předal moc svému nástupci.

Na setkání by měli být i zástupci syrské opozice, Rusko chce Írán

Předpokládá se, že případné konference se zúčastní kromě zástupců syrské vlády také vůdčí osobnosti opozice, reprezentanti pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a hlavní hráči regionu, jako například Turecko a Saúdská Arábie. Rusko navíc tlačí, aby se ženevských jednání mohl účastnit také Írán.

Britové však nevidí pro přítomnost Íránu důvod. "Neděláme si žádné iluze, možnosti tohoto setkání vidíme realisticky. Může se podařit, nebo zvrhnout, a to bez ohledu na Írán," shodli se pro list The Guardian britští představitelé. Podle Davida Camerona je u Sýrie riziko, že se situace zvrhne do krvavé občanské války, a na reakci zbývá jen velmi málo času.  

Cameron se bavil s Putinem i o ruských dodávkách zbraní pro Sýrii

Britský premiér na schůzkách údajně konfrontoval ruského prezidenta Putina s informacemi, že Rusko dodává zbraně Sýrii (viz článek o zastavení ruské lodě s nákladem zbraní).

Podle zpravodajských služeb Británie a USA, které náklad odhalily, měla zásilka zfalšovanou dokumentaci, v níž byl uveden úplně jiný cíl cesty. Loď se nakonec podařilo zadržet 80 kilometrů od skotských hranic. Evropská unie ve zbrojním embargu proti Sýrii bude pokračovat.

Rusko se brání, že se neúčastní žádného zbrojního embarga a že opoziční skupiny vyzbrojuje Saúdská Arábie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video