Platy v justici by se měly omezovat jen za zcela mimořádných okolností, uvedl Ústavní soud

Platy v justici by se měly omezovat jen za zcela mimořádných okolností, uvedl Ústavní soud | foto: Profimedia.cz

ÚS: Zmrazení peněz soudcům bylo v pořádku

  • 1
Zmrazení růstu platů soudců v letech 2003 a 2004 nebylo protiústavní, rozhodl Ústavní soud. Červenou pro zvyšování tehdy vláda zdůvodnila ekonomickými dopady povodní v roce 2002, proti čemuž se ohradil Městský soud v Brně. Podle ÚS ale nešlo o nepřípustný zásah do nezávislosti soudců.

Ústavní soud zamítl návrh na zrušení opatření, která zmrazení platů umožnila. Podle rozhodnutí soudci nemají ústavní právo na každoroční růst platu.

Soud nicméně připomněl, že přílišné a neodůvodněné zasahování státu do soudcovských platů skutečně může za určitých okolností omezit nezávislost soudců.

Platy v justici by podle něj měly být stabilní - snižovat nebo omezovat se smí jen za zcela mimořádných okolností. "Nelze ale dovozovat trvalý a nezpochybnitelný nárok na každoroční růst platů," uvedl soudce zpravodaj Pavel Rychetský.

Soudce má být zajištěný
Návrh na zrušení částí zákonů o mimořádných platových opatřeních a také zákona, který upravoval změny v odměňování po reformě veřejných financí, podal Městský soud v Brně. Jeden z tamějších soudců se žalobou domáhal peněz, o které kvůli normám přišel.

Senát, který rozhodoval, dospěl k závěru, že zákony jsou protiústavní, a proto řízení přerušil a předal problém Ústavnímu soudu. Návrh se týkal jen soudců, nikoliv ostatních představitelů státní moci a správy, na které normy také dopadly.

Městský soud argumentoval ústavou a Listinou základních práv a svobod, kde se hovoří o nutnosti soudcovské nezávislosti. Jednou z jejích podmínek je materiální zabezpečení soudců.

Zmrazení platů jen při výjimečné okolnosti
Zákonodárci by podle návrhu neměli zasahovat do platů soudců tak, jak to dělají v jiných oblastech veřejné správy. Platové poměry soudců prý nesmějí záviset na představách a potřebách politiků, kteří jsou právě u moci.

"V tomto případě nejde o snížení nebo odejmutí platu či jeho části. Jedná se jen o opatření, jímž bylo sníženo tempo růstu platů. Jinými slovy byly zmrazeny. Každý rok kromě let 2003 a 2004 platy stoupaly a nikdy nepoklesly," vysvětlil Rychetský, proč plénum návrhu nevyhovělo.

Ústavní soud se už v několika starších nálezech postavil na stranu soudců, a to především ve sporech o 13. a 14. platy. Zásah do jejich finančního zabezpečení musí být odůvodněn výjimečnými okolnostmi, například tíživou ekonomickou situací státu, a nesmí být výrazem svévole.

Kritika směřovala především k praxi z let 1997 až 2004, kdy soudci z různých důvodů přicházeli o takzvané další platy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video