US-DEU se rozhodla zůstat ve vládě

  • 147
Unie svobody zůstává ve vládě. Rozhodl o tom republikový výbor po dlouhém večerním jednání. O novém stranickém vedení budou unionisté rozhodovat až po volbách do evropského parlamentu v červnu. Sejde se kvůli tomu republikové shromáždění.

MF DNES to potvrdil místopředseda US-DEU Jan Hadrava.

"Zůstaneme ve vládě, dokud budeme schopni plnit svůj volební program," řekl Hadrava.

"Dohodli jsme se, že do červnových evropských voleb nebudeme svolávat republikové shromáždění," dodal.

Nynější vedení strany v čele s Petrem Marešem tím dostalo důvěru.

Republikový výbor zasedl mimořádně poté, co krizi ve straně vystupňoval odchod dvou jejích poslanců. Tomáš Vrbík a Marian Bielesz se tento týden rozhodli vrátit stranickou legitimaci.

Oba zatím zůstávají členy poslaneckého klubu. Podle nich se Unie stále více odchyluje od svého programu.

Schůzka vedení US-DEU byla svolána narychlo. Oba rebelující poslanci se jí neúčastnili. 

Ruml: náš odchod z vlády by dal šanci komunistům
Senátor Jan Ruml šel na jednání s tím, že odchod z vlády nepodporuje. Podle něj by vedl k tiché podpoře kabinetu komunisty, což by mohlo US-DEU uškodit. Voliči by podle Rumla mohli stranu vinit z otevření cesty komunistům k moci.

"A to my nechceme," prohlásil Ruml.

Ministr pro místní rozvoj Pavel Němec jednání komentoval slovy: "Názor většiny účastníků jednání i můj osobní na odchod z vlády byl negativní."

Další nejmenovaný účastník schůzky prohlásil, že pokud by strana měla kabinet opustit, tak až po červnových evropských volbách. Ministr informatiky Vladimír Mlynář svůj názor nechtěl sdělit. "Budu respektovat názor většiny", řekl.

Na jednání republikového výboru byla přizvána i bývalá šéfka unionistů Hana Marvanová. Před schůzkou prohlásila, že by se do konce června měl uskutečnit celostátní sjezd delegátů, aby se vyřešila situace parlamentního klubu strany.

S unionisty by odešli i lidovci
V případě, že se republikový výbor US-DEU rozhodne vládu opustit, odejdou zřejmě i lidovci. Jak vyplývá ze slov jejich vedoucích představitelů, těžko by bylo pro ně přijatelné, aby žádali o tichou podporu komunisty.

Naopak sociální demokraté možnost vyjednávat o podpoře menšinové vlády s opozicí nevylučují. Výjimkou je snad jen předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla.

Komunisté se k možné podpoře jednobarevné vlády ČSSD staví nejednoznačně.

"Nehodlám tahat za ČSSD kaštany z ohně," řekl nedávno předseda KSČM Miroslav Grebeníček, který bezprostředně po parlamentních volbách ČSSD podobné řešení nabízel.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš naopak potvrdil, že si tichou podporu komunistů Špidlově vládě dokáže představit.

Poslanec Tomáš Vrbík odešel z Unie svobody. Reagoval tak na tvrdou kritiku svého působení v čele pražské organizace. (4. března 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video