US-DEU hledá záchranu za 15 milionů

  • 131
Jeden ze zřejmě posledních pokusů odrazit se od úplného dna voličské přízně se rozhodla učinit vládní Unie svobody-Demokratická unie. Do kampaně za záchranu své značky, která má trvat zhruba půl roku, chce vložit až patnáct milionů korun.

Již v nejbližších dnech by se mělo po celé republice objevit asi 150 billboardů s tváří šéfa strany, ministra spravedlnosti Pavla Němce s ústředním heslem: Dvakrát více peněz pro vysoké školy.

V následujících měsících budou unionisté představovat další témata, která mají voličům stranu připomenout jako liberální alternativu.

"Budeme předkládat vlastní, naprosto konkrétní témata. Nechceme zabředávat do sporů typu policejní platy, které se odehrávají v Poslanecké sněmovně," řekl MF DNES Pavel Němec.

Podle místopředsedy unie Františka Pelce si zatím strana, jejíž preference se nyní pohybují kolem jednoho procenta, nebude muset brát bankovní úvěr. "Nějaké peníze máme, něco se pokusíme vybrat u vlastních členů a oslovíme i možné sponzory," vysvětlil Pelc.

A co se stane, pokud se po půl roce ukáže, že jde o další marný pokus? Strana by se pak podle Pelce měla soustředit na jednání s menšími stranami, s nimiž by mohla sestavit společnou kandidátku pro parlamentní volby. "Například s Evropskými demokraty, ODA či Sdružením nezávislých kandidátů," uvedl Pelc.

Jedním z hlavních autorů unionistické kampaně za záchranu vlastní značky je Ivo Hartmann, šéfporadce unionistického předsedy Němce.

"Nemáme na to žádnou speciální agenturu, vymýšlíme si to sami. První téma, které prezentujeme, je podpora vysokých škol, další bude zaměřeno například na podporu neziskového sektoru z výnosu z privatizace státního majetku," řekl MF DNES Hartmann.

Náklady na billboardovou kampaň se podle něj unie pokusí stlačit na minimum tak, že při nákupu reklamních ploch využije nabídek "last minute", tedy koupí za výhodné ceny plochy, které by jinak mohly zůstat neobsazené. V ideálním případě by unie místo patnácti milionů korun mohla utratit až o polovinu méně.

"Strana je v příkopu"
Politolog Jiří Pehe nedává unionistům žádnou šanci jejich stranickou značku oživit. "V určitém okamžiku se strana propadla a z toho příkopu už se nemůže dostat zpět. Nejrozumnější alternativou, kterou by mohla unie zvolit, by byla úzká spolupráce s dalšími liberálními stranami, jako jsou Evropští demokraté či ODA," míní Pehe.

O podobná jednání se už unionisté pokoušeli, ale zkrachovala na tom, že žádná ze stran se nechtěla vzdát své značky. Šéf unie Němec budoucí jednání s menšími stranami nevylučuje. Místopředseda Pelc již vyjmenoval i některé další subjekty, s nimiž by se unionisté mohli pokusit o politické námluvy. "Například i Strana pro otevřenou společnost nebo zelení," míní Pelc.

První místopředseda unie a ministr obrany Karel Kühnl však zdůraznil, že úvahy tohoto typu jsou předčasné. "Diskuse o tom v naší straně teprve začíná," řekl Kühnl. Nechtěl ani hodnotit, jestli má billboardová kampaň smysl a zda unie jen zbytečně nevyhodí peníze.

Troje letošní volby dopadly pro US-DEU neslavně. Do europarlamentu neprosadila nikoho. V senátních volbách uspěl jedině Karel Schwarzenberg, jehož unie podporovala, a v krajských volbách její zástupci uspěli jen v kraji Středočeském a Pardubickém - díky koalici s lidovci.

Když přitom v roce 1998 Unie svobody vznikla, byly v březnu její preference na osmnácti procentech. Ale postupně, s výjimkou dočasného působení ve Čtyřkoalici, klesaly. Po volbách v roce 2002 spadly až pod pět procent a zatím se stále propadají. Momentální stav: podle agentury STEM jen jedno procento.

US-DEU rozjela kampaň za vlastní záchranu. Prostřednictvím billboardů bude představovat "naprosto konkrétní témata," řekl předseda strany Pavel Němec. (25. listopadu 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video