Bronzovou orlici z křižníku Admiral Graf Spee vylovili soukromí investoři z Atlantiku v roce 2006. | foto: Profimedia.cz

Uruguay řeší, co s nacistickým ptákem z potopeného klenotu Kriegsmarine

  • 114
Druhá světová válka se nikdy nepřiblížila břehům Jižní Ameriky tak jako 13. prosince 1939, kdy se u břehů Uruguaye utkaly tři britské křižníky s německou lodí Admiral Graf Spee. V Montevideu nyní řeší otázku, jestli mohou poslat do dražby orlici s hákovým křížem, která chloubu nacistického námořnictva kdysi zdobila.

Obří bronzovou orlici zatínající pařáty do věnce se svastikou nechali v roce 2006 vylovit z moře soukromí investoři. Symbol třetí říše však nezpeněžili, protože ho zabavily úřady, a orlice nyní spočívá ve skladu uruguayského námořnictva.

Graf Spee

Tato kapesní bitevní loď byla spuštěna na vodu v roce 1934. Měla být schopná zničit jakýkoliv křižník a díky vyšší rychlosti uniknout konfrontaci s klasickou bitevní lodí.

V srpnu 1939 vyplula do Atlantiku, kde měla působit jako korzár a ničit nepřátelské obchodní lodě. V následujících měsících potopila devět lodí, v polovině prosince ji však tři britské křižníky objevily u pobřeží Jižní Ameriky a následovala bitva v ústí Rio de La Plata.

Graf Spee po utrpěných škodách zamířil do neutrálního Montevidea k opravám. Kapitán Hans Langsdorff předpokládal, že Britové mají převahu a jeho úniková cesta je odříznuta.

Když 17. prosince 1939 vypršelo ultimátum k opuštění přístavu, vyplul s lodí za hranice třímílové zóny a tam ji nechal vyhodit do povětří. Kapitán se o dva dny později v Buenos Aires zastřelil a posádka lodi byla internována v Argentině.

zdroj. Wikipedia

Nejvyšší soud v Montevideu po vleklé právní bitvě rozhodl, že právoplatným majitelem plastiky je stát. Pokud ji však někdy prodá, měla by firma, která ho vylovila, dostat polovinu zisku. Alfredo Etchegaray, který se na záchranné operaci podílel, soudí, že orlice by se mohla prodat až za 15 milionů dolarů (332 milionů korun).

Navrhuje proto, aby úřady nechaly vyrobit repliku, umístily ji do muzea a originál prodaly. „Tímto způsobem bychom byli odměněni za svoji práci a Uruguay by mohla svoji část zisku investovat do vzdělávání, technologie nebo lepšího vybavení pro námořnictvo. Pokud budou tu orlici nadále schovávat v bedně, nebude z toho mít užitek nikdo,“ argumentuje podle BBC podnikatel. Aukční síně mu už prý daly najevo, že by o takový kousek měly zájem.

Uruguayská vláda se zatím k prodeji neodhodlala. Mluvčí armády Gaston Jaunsolo uvedl, že orlice je skladována za přísných bezpečnostních opatření a námořnictvo pečlivě hlídá okolní teplotu a vlhkost vzduchu. Místní média nicméně letos uvedla, že nacistický opeřenec leží v dřevěné krabici v areálu, ve kterém pracuje jen pár dělníků.

Německé obavy

Orlice byla svědkem nejen námořních a právních bitev, dostala se i na pořad diplomatických jednání. Když se po letech odpočinku na mořském dně vznesla nad hladinu, byla vystavena v lobby jednoho luxusního hotelu v Montevideu. Německá ambasáda si ihned stěžovala a žádala, aby vláda jihoamerické země přestala ukazovat „nacistické propriety“.

V roce 2010 tehdejší německý ministr zahraničí Guido Westerwelle během návštěvy země vyzval místní vládu, aby orlici neprodávala soukromým sběratelům. Podle jeho slov by totiž mohla padnout do rukou neonacistů. „Žádáme, aby bylo s troskami lodi Graf Spee náležitě zacházeno. Chceme zabránit tomu, aby kusy lodi a především nacistické symboly skončily na trhu s vojenskými insigniemi,“ vysvětlil Westerwelle.

Příbuzní námořníků, kteří bitvu v ústí Rio de La Plata přežili, si její 75. výročí připomenou v Uruguayi a Argentině. Vzpomínka na námořní střetnutí je v obou zemích, ve kterých po válce našla útočiště řada německých důstojníků, stále živá.

U brány do přístavu v Montevideu už několik let spočívá jiný kus lodi Graf Spee - telemetr, tedy zařízení, které námořníkům sloužilo k určování vzdálenosti. Vystavení repliky bronzové orlice se svastikou by však nepochybně vyvolalo vlnu kritiky. „Některé lidi by to mohlo ranit,“ soudí mluvčí armády Jaunsolo.

Podnikatel Etchegaray se však domnívá, že vybudování muzea s replikou orlice by dalo Uruguaycům šanci pochopit, jak těsně se před lety ocitli účasti ve válce. „Existují muzea o španělské inkvizici, lidé navštěvují i nacistické koncentrační tábory. Ta orlice je součástí naší historie a my bychom si ji měli připomínat, ukazovat a studovat, abychom neopakovali minulé chyby,“ vysvětlil Etchegaray.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video